X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1767
Przesłano:

Jak zapisujemy zmiękczenia? Konspekt lekcji języka polskiego w kl. IV

Czas trwania : 45 min.
Temat : Jak zapisujemy zmiękczenia w naszym języku?
Metoda : działań praktycznych.
Materiał : wyrazy zawierające głoski miękkie , wierszowane zagadki, tekst pt. Maj.

Cel ogólny : uczeń stosuje zasadę ortograficzną dotycząca zmiękczeń.
Cele operacyjne : uczeń zna sposoby zapisu zmiękczeń,
umie wskazywać samogłoski i spółgłoski,
potrafi poprawnie zapisać wyrazy zawierające zmiękczenia.

Przebieg lekcji.

1. Prowokacja.
"i" – Co wiemy o tym znaku? Jakie pełni funkcje w naszym języku?

2. Komputerek - róż nicowanie słuchowe głosek twardych i miękkich w wyrazach.
Dzieci otrzymują zestawy kółek w dwóch kolorach. Po wymówieniu kolejnych wyrazów przez nauczyciela uczniowie podnoszą do góry odpowiednie kółko: zielone (głoski twarde ), pomarańczowe ( głoski miękkie ).

cały ciało
sadzawka dziadek
siano sama
ciekawy cebula
zebra zięba
nosy nosi
Kasia kasa
nosek niosę

3. Zapis tematu lekcji.

4. Ćwiczenia wprowadzające pisownię zmiękczeń.

a. Odgadywanie zagadek .
b. Zapis wyrazów – odpowiedzi na tablicy.
c. Wskazanie samogłosek lub spółgłosek w sąsiedztwie zmiękczeń.


Z ziemi się rodzi,
z jednego wiele,
najsmaczniejszy jesienią
pieczony w popiele.

To jest zagadka
niezwykle prosta:
kim jest dla ciebie
twej mamy siostra?

Długie uszy,
pyszczek myszy,
lata nocą, świetnie słyszy.

Jakie zwierzę sobie pozwala
kupować buty u kowala?

Rozbłyska o wschodzie
o zachodzie gaśnie,
kiedy jest południe
to świeci najjaśniej.

Czerwony, gorący,
czyni wielkie szkody,
a na wodę syczy, bo się boi wody.

Imię dostały od kaczek,
płatki złoci im słońce,
w ogródku ich nie zobaczysz,
spotkasz je za to na łące.

Jaki towarzysz podróży
to się skróci, to wydłuży?

Odgadnąć to łatwa sprawa,
jak się zwie suszona trawa?




Na tablicy wyrazy: ziemniak, ciocia, nietoperz, koń, słońce, ogień, kaczeńce, cień, siano.

d. Analiza wzrokowa.

5. W podanych wyrazach zamaluj na czerwono samogłoskę występującą po zmiękczeniu, a na
niebiesko spółgłoskę, która występuje po zmiękczeniu.


koziołek niebo Maciek osioł boćki
łabędzie dzieci pomarańcze kuźnia


Zadanie przygotowane w kopercie dla każdego dziecka.


6. Ćwiczenia utrwalające.
a. Uzupełnienie tabeli :

Zmiękczenia:
przez kreseczkę przez ,, i „
koń ziemniak
kaczeńce nietoperz
słońce ciocia
pomarańcze siano

b. Zabawa w ,, domino” .

Ułóż karteczki domina w taki sposób, aby sylaba kończąca wyraz była początkiem wyrazu następnego. Układankę zacznij od sylaby ,, ciast”.

ciast ko ko nie nie bo bo ciek


c. Ćwiczenia w czytaniu.

Maj
Jest maj. Jak ślicznie jest w ogródku i na polach. Na niebie świeci
słońce. Zielenią się drzewa. Zakwitły czereśnie, wiśnie, śliwy i jabłonie.
Niedługo będą owoce. Już czerwienią się tulipany. Wszyscy chętnie
spacerują. Tylko leń zostanie w domu.

7. Praca domowa i ocena pracy podczas lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.