KONSPEKT
Przedmiot: technologia prac w obiektach hotelarskich
Klasa: Ia, pracownik pomocniczy gastronomii hotelowej.
Nauczyciel: mgr Agnieszka Majewska
Data: 15.12.2009r.
Temat: Wypadki w hotelu. Udzielanie pierwszej pomocy.
I. Cele lekcji: uczeń zna rodzaje wypadków, wymienia najczęstsze przyczyny wypadków, uczeń wie jak zapobiegać wypadkom w hotelu, potrafi udzielać pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia wypadku.
II. Metody dydaktyczne: burza mózgów, podająca, wyjaśnienie, ćwiczenie, pogadanka, gra dydaktyczna.
III. Środki dydaktyczne: zeszyty przedmiotowe, materiały opatrunkowe (bandaże elastyczne, bandaże dziane, gazy) kolorowe karteczki, duży arkusz papieru, flamaster, klej
IV. Zasady nauczania: poglądowości, łączenia teorii z praktyką, przystępności, stopniowania trudności
V. Czas trwania lekcji: trzy jednostki lekcyjne
VI. Tok lekcji:
1. Sprawy organizacyjne
•Powitanie uczniów
•Sprawdzenie obecności
2. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
3. Podanie tematu lekcji i zaznaczenie celów zajęć
4. Realizacja tematu
•Pogadanka wprowadzająca w temat zajęć
•Burza mózgów: uczniowie podają sytuacje w hotelu, które mogą przyczynić się do wypadku pracownika hotelu lub jego gościa.
•Wspólne tworzenie listy urazów, które mogą wystąpić w obiekcie hotelowym
•Przedstawienie zasad pracy metodą „dywanik pomysłów”
•Uczniowie po zastanowieniu się zapisują na kartkach swoje propozycje zachowań mogących poprawić bezpieczeństwo w hotelu/miejscu praktyk.
Przykładowe propozycje uczniów:
- Znajomość i przestrzeganie przepisów bhp
- Obsługa urządzeń zgodnie z instrukcją
- Zgłaszanie usterek przełożonemu
- Dbałość o wyposażenie apteczki pierwszej pomocy i znajomość jej elementów
- Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy
- Używanie odzieży ochronnej
•Tworzenie dywanika pomysłów
•Ocena proponowanych rozwiązań. Każdy uczeń otrzymuje 3 punkty i stawia je przy pomysłach, które uważa za najtrafniejsze. Uczniowie w ten sposób wybiorą propozycje najważniejsze dla bezpieczeństwa w hotelu
•Trening udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie po wcześniejszym instruktażu będą mieli okazję przećwiczyć sposoby udzielania pierwszej pomocy w takich sytuacjach jak: omdlenie, krwotok z nosa, złamanie, zwichnięcie, zadrapanie, rana, atak padaczki.
5. Podsumowanie lekcji
•Powtórzenie nowych wiadomości
•Podsumowanie lekcji
•Nagrodzenie najaktywniejszych uczniów
6. Pożegnanie z uczniami i zakończenie lekcji