Scenariusz zajęć koleżeńskich
Grupa: 5, 6 – latki
Prowadząca: Monika Dzido
Cel ogólny: zrozumienie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
określa w sposób niewerbalny swoje samopoczucie
wykonuje improwizację ruchową do piosenek
uważnie słucha opowiadania i wybiera odpowiednią ilustrację
wypowiada się na podany temat
rozumie znaczenie słowa przyjaciel
zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
Środki dydaktyczne: nagrania piosenek, ilustracje do opowiadania, prezentacja o przyjaźni, ilustracja z Franklinem i symbole związane z przyjaźnią, płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne, farby, cukier puder, pojemniki po bańkach mydlanych, ilustracja kwiatu przyjaźni.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką.
2. Określenie swojego nastroju w sposób niewerbalny.
3. Zabawa ruchowa do piosenki: „Gdy smutno ci i źle”.
4. Opowiadanie: „Franklin ma zły dzień” z wskazywaniem odpowiedniej ilustracji przez dzieci.
5. Pytania do tekstu:
-Jaki humor miał Franklin?
-Co przydarzyło się Franklinowi?
-Jaka była prawdziwa przyczyna smutku Franklina?
-Co wpłynęło na poprawę jego humoru?
6. Prezentacja o przyjaźni w programie Power Point.
7. Zabawa – dokończ zdanie: „Szukam przyjaciela, który...”
8. Zabawa ruchowa do piosenki: „Przyjaciel”.
9. Tworzenie kodeksu przyjaźni – odczytywanie symboli przygotowanych w formie zagadek obrazkowych.
10. Praca plastyczna: „Kwiat przyjaźni”.
gr. I – malowanie na lukrowanej powierzchni
gr. II – malowanie bańką mydlaną
gr. III – malowanie patyczkami kosmetycznymi
gr. IV – praca z użyciem płatków kosmetycznych