Scenariusz VIII Dnia Czystego Powietrza, przygotowanego w ramach akcji prowadzonej przez Fundację „ARKA” pod hasłem „To nie krasnoludki palą śmieci”
CELE OGÓLNE:
- uświadomienie konieczności dbania o czystość powierza wokół nas
- rozwijanie właściwych postaw proekologicznych
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wymienić właściwości powietrza: kolor, smak, zapach
- rozumie, jak ważną rolę spełnia czyste powietrze w życiu organizmów żywych
- potrafi wymienić źródła zanieczyszczenia powietrza: spaliny samochodów, pożary, wybuchy wulkanów, przemysł, spalanie śmieci
- wie, co należy robić, aby nie zanieczyszczać powietrza
METODY:
- praktyczne – rozwiązywanie zagadki, zabawy badawcze, zabawa ruchowa
- podająca – zagadka, pogadanka, bajka, rozmowa, historia
- eksponująca – ilustracje źródeł zanieczyszczenia powietrza
FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita
- grupowa – zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Balon, bajka ekologiczna, emblematy zwierząt dla dzieci występujących w bajce, ilustracje ukazujące źródła zanieczyszczenia powietrza, historia „O kminie, który przestał dymić”
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Przywitanie dzieci
2.Wspólne rozwiązanie zagadki na temat powietrza ukrytego w balonie nadmuchanym przez wybrane dziecko.
3.Pogadanka na temat innych miejsc, w których występuje powietrze oraz przedmiotów, które można powietrzem napełnić.
4.Zabawy badawcze z powietrzem:
- Czy powietrze można zobaczyć i dotknąć?
- Czy powietrze ma smak?
- Czy powietrze ma kolor?
- Czy powietrze ma zapach?
5.Wysłuchanie bajki z udziałem dzieci z grupy „Żabki” o tym, jak ważne jest powietrze dla wszystkich istot żywych: ludzi, zwierząt, roślin. Wysunięcie wniosku, iż bez powietrza nie można żyć i o czystość powietrza należy dbać.
6.„Co szkodzi naszemu powietrzu?” – przedstawienie ilustracji przez dzieci z grupy „Żabki” i „Kasztanki”; rozmowa na temat sposobów ograniczania zanieczyszczenia powietrza, objaśnienie ważnej roli drzew w tym zakresie
7.Zabawa ruchowa „Na polanie” - spacerowanie dzieci w rytmie puszczonej muzyki; przewracanie się i udawanie duszenia się w momencie zamilknięcia muzyki, symbolizującego pojawienie się szkodliwego i trującego dymu
8.Wysłuchanie historii „O kminie, który przestał dymić” zaprezentowanej przez p. Beatrycze Komudę oraz p. Anetę Domagałą. Zaproszenie wszystkich grup do udziału w marszu ekologicznym z przygotowanymi transparentami, zachęcającym mieszkańców Knurowa do zaprzestania palenia śmieci w piecach oraz unikania wszelkich działań mogących wpłynąć na dalsze zanieczyszczanie powietrza.