SCENARIUSZ SPOTKANIA ZE STOMATOLOGIEM W RAMACH „DNIA ZDROWIA JAMY USTNEJ”
CELE OGÓLNE:
- integrowanie dzieci ze środowiskiem przedszkolnym
- zapoznanie dzieci z profilaktyką zębów i jamy ustnej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wie, że należy dbać o zęby
- wie, dlaczego trzeba dbać o swoje zęby
- wie, jak należy dbać o zęby
- wie, że trzeba chodzić do dentysty
- wie, jak często należy chodzić do dentysty
- potrafi wymienić produkty, których nie należy spożywać, jeśli chce się mieć zdrowe zęby
- wie, jakie produkty spożywcze przyczyniają się do zachowania zdrowego uzębienia
- wie, ile razy na dzień należy myć zęby
- potrafi poprawnie umyć zęby
METODY:
- praktyczne – mycie zębów „Smoka Filipa”
- podająca – pogadanka na temat zdrowia i higieny jamy ustnej
- eksponująca – pokaz sposobu poprawnego mycia zębów, dyplomy, podziękowania, laurka, maskotka przedstawiająca „Smoka Filipa”
FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna - jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Maskotka przedstawiająca „Smoka Filipa” przyniesiona przez panią stomatolog, pamiątkowy dyplom dla każdej grupy, podziękowanie dla pani stomatolog, laurka, aparat fotograficzny
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Powitanie dzieci oraz wychowawców poszczególnych grup
2.Przedstawienie zaproszonego gościa – stomatologa, pani Agnieszki Wątor – Chmielewskiej
3.Pogadanka z dziećmi na temat zdrowia i higieny jamy ustnej:
•Czy należy dbać o zęby?
•Dlaczego trzeba dbać o zęby?
•Jak należy dbać o zęby
•Czy trzeba chodzić do dentysty?
•Jak często należy chodzić do dentysty?
•Co należy jeść, a czego należy unikać, aby mieć zdrowe zęby?
•Ile razy na dzień trzeba myć zęby?
•Jak należy myć zęby?
4.Pokaz sposobu poprawnego mycia zębów na przykładzie maskotki „Smoka Filipa”
5.Mycia zębów smoka przez chętne dzieci
6.Wręczenie pamiątkowych dyplomów poszczególnym grupom przedszkolnym przez panią stomatolog
7.Wręczenie podziękowań oraz laurki przez dzieci na ręce pani stomatolog
8.Wykonanie pamiątkowego zdjęcia