SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW POD HASŁEM „CZEKAJĄC NA HALLOWEEN”
CELE OGÓLNE:
- integrowanie rodziców ze środowiskiem przedszkolnym
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi zaśpiewać piosenki
- potrafi zatańczyć taniec
- potrafi rozwiązać proste zagadki
- potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami oraz rodzicami
METODY:
- praktyczne – piosenki, taniec, ilustracja ruchowa, zabawy, zagadki, wykonanie dyń
- podająca – rozmowa
- eksponująca – koszyk z zagadkami
FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita
- w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD z piosenkami, których dzieci nauczyły się w tym roku szkolnym oraz z nagraniem „Pieczemy ciasto” wg Klanzy, koszyk z zagadkami na temat Halloween, balony, rolki papieru toaletowego, dynie, mazaki, nóż i łyżki
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Powitanie dzieci oraz rodziców
2.Prezentacja przez dzieci piosenek oraz tańca, których nauczyły się w tym roku szkolnym:
- piosenka „Przedszkole drugi dom”
- piosenka „Rodzina pięciolatka”
- piosenka „Będę kierowcą”
- piosenka „Piosenka czyścioszków”
- taniec w parach do piosenki „Pac gruszka”
- piosenka „Jarzynowy wóz”
3.Rozmowa na temat celu spotkania, jakim jest zbliżające się Halloween
4.Wspólne zabawy z rodzicami:
- zabawa w kole „Dyniowa Zupa Czarownic” – Wszyscy uczestnicy zajęć zostają zamienieni w dynie. Dzieci trzymając się wraz z rodzicami za ręce i tańczą dookoła, powtarzając słowa: „Zupę czarownic, zupę czarownic, czarownica uwarzyła i do kotła wrzuciła dynie.....”, po czym nauczyciel podaje głoskę, na którą rozpoczyna się imię dziecka bądź rodzica. Wymienione osoby wskakują na chwilę do środka koła. Zabawa jest powtarzana do tej pory, aż zostaną wymienione wszystkie głoski, na które rozpoczynają się imiona wszystkich dzieci z grupy.
- ilustracja ruchowa do utworu „Pieczemy ciasto” wg Klanzy
- „Dyniowe zagadki” – Nauczyciel umieszcza zagadki w koszyczku. Chętne dzieci losują kartkę z zagadką. W nagrodę za prawidłowe jej rozwiązanie otrzymują cukierka. Jeśli dziecku nie uda się rozwiązać zagadki, dostaje cukierka w nagrodę za odwagę.
- zabawa „Taniec z dynią” – Dzieci wraz z rodzicami tańczą razem w parach, trzymając balon w sposób podany przez nauczyciela: między głowami, między brzuchami, między kolanami.
- zabawa „Pękające dynie” – Nauczyciel wybiera czworo dzieci, które mają za zadanie siąść na balonie w taki sposób, aby ten pękł jak najszybciej. Następnie zabawa jest powtarzana, ale na balonach siadają rodzice.
- zabawa „Mumie” – Rodzice wraz z dziećmi dobierają się parami. Zadaniem rodziców jest tak owinąć dziecko papierem toaletowym, aby powstałą mumia.
5.Wspólne wykonanie halloweenowych dyń, które zostaną wykorzystane podczas tworzenia dekoracji dla dzieci na zabawę z okazji Halloween
6.Podziękowanie wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną zabawę
7.Ewaluacja zajęć