KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT: Różne oblicza choinki – doskonalenie sprawności manualnej rąk.
DATA: 10.12.2012r.
GRUPA WYCHOWAWCZA: Kotki
CZAS TRWANIA: 45 minut
PROWADZĄCY: Dawid Dyjach
CELE POZNAWCZE:
- poznanie nowej piosenki „Zielony gość” – próba jej zaśpiewania i zapamiętania,
- zapoznanie z estetyką wykonywania ozdób choinkowych,
- kształtowanie umiejętności wypowiedzi na dany temat.
CELE REWALIDACYJNE:
- doskonalenie sprawności manualnej rąk,
- rozwijanie koordynacji ruchowo – słuchowo – wzrokowej,
- ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi.
CELE WYCHOWAWCZE:
- pogłębienie wiedzy na temat zwyczajów świątecznych i wyrażanie chęci ich kultywowania,
- kształtowanie postawy emocjonalnego przeżywania świąt i tworzenia atmosfery,
- uświadomienie dzieciom konieczności ochrony lasów.
METODY PRACY: poszukująca, podająca, praktycznego działania, ekspresyjna.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz pt. „Idą świtą” T. Chudego, piosenka pt. „Zielony gość”, odtwarzacz CD, bibuła, kolorowy papier, kleje, nożyczki, styropianowe bombki, bro-kat, kolorowe piórka, wstążki, obrazki związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocą, walentynkami itp., sztuczna choinka, ozdoby choinkowe, świeca aromatyczna
o zapachu zielonej choinki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie się. Nauczyciel wita uczestników zajęć wypowiadając do nich kilka zwrotów:
- Witam tych, którzy nie mogą doczekać się Świąt Bożego Narodzenia /machanie ręką/.
- Witam tych, którzy lubią dostawać prezenty /machanie ręką/.
- Witam tych, którzy lubią ubierać choinkę /machanie ręką/.
- Witam tych, którzy pomagają w świątecznych porządkach /machanie ręką/.
2. Nawiązanie do tematu zajęć poprzez wysłuchanie wiersza pt. „Idą święta” T. Chudego oraz piosenki pt. „Zielony gość”. Rozmowa wychowawcy z dziećmi na temat treści wiersza i piosenki.
Wiersz pt."Idą święta":
Zawsze tak samo
grudniową porą
idą do nas święta.
Już się stoły niecierpliwią,
już świerk przystrojony,
już zupa grzybowa
pachnie z daleka.
Jeszcze tylko szukamy
pierwszej gwiazdy na niebie.
Niech jak najprędzej zabłyśnie,
wtedy każde życzenie się spełni.
Piosenka pt. "Zielony gość":
Stała pod śniegiem panna zielona,
nikt, prócz zająca nie kochał jej.
Nadeszły święta i przyszła do nas,
pachnący gościu, prosimy, wejdź!
Refren: Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach,
życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Refren: Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
Choinko piękna jak las,
choinko, zostań wśród nas.
3. Zabawa w skojarzenia. Nauczyciel prosi wychowanków o wskazanie z pośród obrazków oraz nazwanie tego wszystkiego, co jest związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz wszystkie te rzeczy, które możemy zawiesić na choince.
4. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki dotyczące tematu zajęć:
- Gałązki zielone igiełkami usiane ma to drzewko świąteczne, przez dzieci kochane /choinka/,
- Długi sznurem choinkę oplatają i ją pięknie oświetlają /światełka/,
- Na czubku choinki wisi /gwiazd, szpic, anioł/,
- Szklane i delikatne, okrągłe jak kula, a na dodatek kolorowe jak tęcza /bombki/.
5. Zabawa ruchowa „wstań – usiądź” – dotycząca choinki. Uczniowie maja za zadanie wstać z krzesełka za każdym razem, kiedy zdanie będzie nieprawdziwe:
- choinkę ubieramy latem,
- na choince wieszamy bombki,
- na choince wieszamy kiełbasę i ser,
- na choince wieszamy łańcuchy,
- pod choinką leżą prezenty,
- choinkę ubieramy przed Świętami Bożego Narodzenia,
- choinkę ubieramy w ciepły szalik,
- choinki rosną w lesie,
- na choince wieszamy cukierki.
6. Wszyscy uczniowie siadają przy jednym stole. Wychowawca daje im do dyspozycji różne kolorowe materiały, bibuły, brokaty, nożyczki, kleje i inne materiały. Wspólnie wykonują papierowe łańcuchy i ozdabiają styropianowe bombki.
7. Dzieci razem z wychowawcą ubierają sztuczną choinkę - wieszają lampki, bombki, cukierki, aniołki i wykonane wcześniej ozdoby. Podczas ubierania swobodna rozmowa na temat żywych choinek. /Dlaczego nie powinnyśmy ścinać jodeł i świerków w lesie? Dlaczego ubie-raliśmy drzewko sztuczne a nie prawdziwe? Dlaczego trzeba kupować drzewka ze specjalnej plantacji?/ Podczas wykonywania ozdób choinkowych wychowawca włącza piosenkę „Zie-lony gość” oraz zapala świecę aromatyczną o zapachu zielonej choinki.
8. Podsumowanie i zakończenie zajęć.