Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków
Temat kompleksowy: Co z czego otrzymujemy.
Temat: Będzie mąka, będzie chleb!
Cele:
- Poznanie etapów otrzymywania pieczywa
- Poznanie wybranego zboża – żyta
- Zaznajomienie z wyglądem, zapachem, strukturą mąki
- Klasyfikowanie obrazków – dobieranie się w grupy
- Formowanie koła
- Przeliczanie w zakresie trzech
Forma: Zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: piosenka „Młyn” ( sł. L. Krzemieniecka, muz. F. Rybicki), piosenka "Mało nas", mąka, rysunki kłosów żyta, rysunki pieczywa: chleb, kajzerki, rogalik) – małe i duże, kulki z krepiny – złote i żółte, klej
Przebieg zajęcia:
1. Wstęp
- Formowanie koła przy piosence „Mało nas”.
2. Część główna
- Dzieci siadają w kole, nauczyciel śpiewa piosenkę pt. „Młyn”. W trakcie śpiewania dzieci wspólnie z nauczycielem ilustrują rękoma treść piosenki (liczą na palcach przejeżdżające wozy i naśladują kręcące się żarna).
- Rozmowa na temat treści piosenki (Dokąd jechały wozy? Kto pracuje we młynie? Co robi się we młynie?).
- Nauczyciel przyczepia do tablicy rysunek kłosu żyta. Dzieci oglądają rysunek, wspólnie z nauczycielem nazywają to zboże, odnajdują na rysunku ziarna żyta z których robi się mąkę.
- Nauczyciel podchodzi kolejno do każdego dziecka z pojemnikiem do którego wsypana jest mąka. Dzieci oglądają, wąchają i dotykają mąkę. Później dzielą się spostrzeżeniami na temat jej wyglądu, koloru, zapachu.
- Nauczyciel przyczepia do tablicy rysunki przedstawiające różne rodzaje pieczywa: chleb, kajzerki i rogalik – to co można upiec z mąki. Dzieci przy pomocy nauczyciela nazywają poszczególne rysunki.
- Zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje rysunek przedstawiający chleb lub kajzerki lub rogalik (te same rysunki - tylko większe - wiszą na tablicy). Dzieci przy pomocy nauczyciela próbują podzielić się na 3 grupy. Osobno stoją „rogaliki”, „kajzerki” i „chleby”. Nauczyciel przywołuje do siebie poszczególne grupy.
3. Zakończenie
- Dzieci siadają do stolików. Każdy dostaje kartkę z narysowanym kłosem żyta. Na stolikach przygotowane są kulki z krepiny: żółte i złote (kolory żyta) oraz klej. Dzieci naklejają kulki imitujące ziarna żyta.