SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
TEMAT DNIA:. Warzywa z naszego ogródka w oparciu o teatrzyk sylwet na podstawie wiersza J. Brzechwy „Na straganie”.
CELE OGÓLNE:
-wdrażanie do uważnego słuchania przedstawienia,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- rozwijanie percepcji wzrokowej,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- wdrażanie dzieci do współpracy i współdziałania w grupie,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się plastikowym nożem,
CELE OPERACYJNE:
- uważnie ogląda teatrzyk,
-wypowiada się na temat obejrzanej inscenizacji,
- potrafi nazywać wybrane warzywa,
- rozwiązuje zagadki o warzywach,
- wie, jakie warzywa są potrzebne do wykonania sałatki,
- potrafi zgodnie współdziałać w grupie,
- wyraża muzykę ruchem,
- umie posługiwać się plastikowym nożem,
METODY:
-słowna,
-oglądowa,
-praktycznego działania.
FORMY PRACY:
-indywidualna,
-grupowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst wiersz J. Brzechwy „ Na straganie ”, sylwety warzyw, ilustracje warzyw, żywe okazy warzyw brukselki i kalarepy, teksty zagadek, talerzyki, plastikowe noże, ugotowane warzywa.
PRZEBIEG ZAJEĆ
1. Powitanie:
Zabawa „Gość”
2. Zaproszenie do teatrzyku. Odszukiwanie przez dzieci miejsc zgodnie z figurą geometryczną znajdującą się na bilecie.
3. Oglądanie inscenizacji J. Brzechwy „Na straganie” z użyciem sylwet warzyw
w wykonaniu nauczycielki.
Narrator: Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
Szczypior: Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie Koprze
Koper: Cóż się dziwić, mój Szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!
Narrator: Rzecze na to Kalarepka:
Kalarepka: Spójrz na Rzepkę- ta jest krzepka
Narrator: Groch po brzuszku Rzepę klepie:
Groch: Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej?
Rzepa: Dzięki, dzięki, panie Grochu,
Jakoś żyje się po trochu,
Lecz Pietruszka- z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.
Seler: A to feler
Narrator: Westchnął Seler
Cebula: Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?
Narrator: Burak tylko nos zatyka:
Burak: Niech no pani prędzej znika,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą.
Seler: A to feler
Narrator: Westchnął Seler
Narrator: Naraz słychać głos Fasoli
Fasola: Gdzie się pani tu gramoli?!
Brukselka: Nie bądź dla mnie taka wielka!
Narrator: Odpowiada jej Brukselka.
Marchewka: Widzieliście, jaka krewka!
Narrator: Zaperzyła się Marchewka.
Brukselka: Niech rozsądzi nas Kapusta!
Marchewka:, Co, Kapusta?! Głowa pusta?!
Narrator: A Kapusta rzecze smutnie:
Kapusta: Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!
Seler: A to feler
Narrator: Westchnął Seler.
4. Wypowiedzi dzieci na temat obejrzanej inscenizacji.
- Jakie warzywo było krzepkie dla kalarepki? (rzepka)
- Na kogo oburzyła się brukselka? (fasola)
5. Zabawa ruchowa „Figury warzywne”.
Dzieci mają założone szarfy w trzech kolorach: zielonym- ogórek, czerwonym -pomidor, żółtym- cebula. Dzieci wesoło biegają po sali, gdy nastąpi przerwa nauczyciel pokazuje wybraną szarfę i te dzieci, które mają taki kolor szarfy wykonują zaproponowane ćwiczenia:
- ogórek – przysiady, piłeczki, skręty tułowia
- pomidor – skłony, rowerki, skoki na jednej nodze
- cebula – pajacyki, turlanie itp.
6. Rozwiązywanie zagadek o warzywach.
• Z Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę?
• Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony.?
• Jaka to głowa duża, czy mała, z zielonych liści składa się cała.?
• Z wierzchu czerwona, a w środku biała. Kiedy ją jadłeś w język cię szczypała?
7. Zabawa w skojarzenia „Co robimy z warzyw”.
8. Zabawa ruchowa przy piosence „Ogórek”.
I Wesoło jesienią w ogródku na grządce
Tu ruda marchewka tam strączek
Tu dynia jak słonce tam główka sałaty
A w kłońcie ogórek wąsaty
Ref: Ogórek ogórek ogórek
Zielony ma garniturek
i czapkę i sandały
Zielony zielony jest cały
II czasami jesienią na grządkę w ogrodzie
Deszczowa pogoda przychodzi
Parasol na w ręku konewkę ma z chmurki
I deszczem podlewa ogórki.
Ref: Ogórek ogórek ogórek
Zielony ma garniturek
i czapkę i sandały
Zielony zielony jest cały.
9. Wykonanie „Sałatki warzywnej” w grupach.
- rozmowa na temat higieny podczas wykonywania sałatki,
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się plastikowym nożem,
- mycie rąk,
- krojenie plastikowym nożem ugotowanych warzyw,
- degustacja sałatki.
10. Ocena wykonania sałatki w poszczególnych grupach.
11. Sprzątanie stolików.