Konspekt zajęć dla 3-4-latków
Prowadząca:
Data:
Czas pracy: 15 min.
Temat: „Zabawy z figurami geometrycznymi”- rozpoznawanie podstawowych geometrycznych.
Cele ogólne:
-Utrwalenie kształtów figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
-Klasyfikowanie figur geometrycznych według kształtu i koloru.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna kształty figur geometrycznych, potrafi je odszukać za pomocą dotyku, wzroku.
- przestrzega ustalonych reguł zabawy
- porządkuje figury według koloru, kształtu
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
- wykonuje zadania w Karcie pracy według wskazówek nauczyciela
Metody:
-czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania, samodzielne doświadczenia;
-słowne: rozmowa, objaśnianie, instrukcja;
-oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: wiersz M. Platy „Pajacyk”, białe figury geometryczne do zawieszenia w sali, figury dla dzieci w trzech kolorach, worki z figurami dla każdego dziecka, , płyta CD
z nagraniem, obrazek z latawcem, figury geometryczne wycięte z papieru kolorowego, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z dziećmi:
Zebranie dzieci na dywanie w kole. Puszczenie iskierki przyjaźni z jednoczesnym wypowiadaniem imion: „Iskiereczkę przyjaźni puszczam w krąg-niech powróci do mych rąk”.
2. Uważne słuchanie wiersz M. Platy „Pajacyk”. Pokaz układania pajacyka na dywanie z dużych, papierowych figur geometrycznych. Przypomnienie nazw figur geometrycznych.
PAJACYK
Hop – rączki w górę,
Hop – rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło , kwadrat,
Prostokąt jest śliczny.
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Kwadrat to brzuszek,
Oczy i nosek są krąglutkie jak groszek.
Nogi pajaca – prostokąciki,
Na nich z kwadratów małe buciki.
Figur przeróżnych ułóż kilka
I już jest pajacyk , co skacze jak piłka.
3. „Rozpoznaj figurę”. Na sali n –lka rozwiesza figury geometryczne (koloru białego), będą to „przystanki figurowe”. Dzieci siedzą w kole i otrzymują polecenie zamknięcia oczu. Nauczycielka w tym czasie kładzie za plecami każdego dziecka kolorową figurę geometryczną. Na sygnał n –lki dzieci odwracają się i ustawiają się pod taką samą figurą w sali. Następuje wymiana figur wśród dzieci. Polecenie ustawienia się pod właściwą figurą , ale w rzędach. ( potem w kole, szeregu itp.)
4. „Taniec figur”. Dzieci przyklejają uprzednio otrzymane figury na ubranie. Nauczycielka włącza wesołą muzykę zapraszającą do tańca. Gdy gra muzyka dzieci tańczą według polecenia nauczycielki: Łączymy się w pary i tańczymy według kolorów figur, według kształtów figur, tańczy koło z trójkątem itp.
5. „Czarodziejski worek”. Dzieci otrzymują woreczki , w których znajdują się figury geometryczne. Na polecenie nauczycielki „Szukamy koła”, dzieci rozpoznają figurę swoim dotykiem w woreczku. Szukanie w sali przedmiotów , które mają w swoim kształcie koło. Powtórzenie zabawy ze zmianą szukania innej figury.
6. „Kolorowy latawiec”-praca przy stolikach. Dzieci otrzymują narysowany na kartce latawiec. Za zadanie mają ozdobić go elementami podstawowych figur geometrycznych wyciętymi z papieru kolorowego.
7. Omówienie pracy i zorganizowanie wystawki.
8. Zakończenie zajęć.