Numer: 17543
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W zaczarowanym zamku - scenariusz spotkania andrzejkowego z rodzicami

TEMAT : „W zaczarowanym zamku”

Cele ogólne:
- stwarzanie miłego nastroju, integracja z rodzinami dzieci z grupy
- kreowanie otwartych osobowości dzieci, rodziców, nauczyciela we wzajemnych interakcjach
-zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w zabawach, konkursach i wróżbach

CELE OPERACYJNE – dziecko:
- podejmuje rolę współgospodarza przedszkola
- potrafi wyrażać uczucia i przeżywa radość zabawy z rodzicami
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami
- potrafi współpracować w grupie

Pomoce : świece, klucz, , miednica, butelka, obrazki, balony, igła, nitka, sznurek, bańki mydlane, zamek, skrzynia, zabawki do wróżby, płyty CD z utworami, kolorowe klucze 26 innych, kontury każdego z kluczy z sentencją dla rodzica.

Formy: indywidualna, zbiorowa.
Metody: słowne, m. przekazu wiedzy ,m .aktywizujące , czynne.

PRZEBIEG:
- Wchodząc do sali wszyscy goście muszą wypowiedzieć magiczne zaklęcie, dzieci kontrolują i podpowiadają
„ Hokus- pokus, na marokus,
obracam się na pięcie
i wypowiadam zaklęcie.
Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary”
- W trakcie schodzenia się rodziców każda para wybiera sobie klucz i zapisuje na nim „Marzę o ...” dzieci dyktują swoje myśli rodzicom. Jak starczy czasu dzieci mogą ozdobić klucz za pomocą kredek i papieru samoprzylepnego. Klucze stanowią dekoracje firanek.
- „Tańce z balonikami” .Dmuchanie przez dziecko balonu, rodzic wiąże go i wpisuje swoje i dziecka imię. Taniec parami z balonem do rytmu po zabawie balony zawieszono na sznurku, tworzą doskonałą scenografię (włoskie pranie)
- „Opowieść o Andrzejkach” – wprowadzenie, dlaczego się dziś spotkaliśmy.
Dziecko 1: Kto wie czemu dziś się spotkaliśmy?
Wszystkie dzieci : Bo dziś jest noc świętego Andrzeja.
Dziecko 1: A co to oznacza?
Dziecko 2 : W dzisiejszą noc możemy poznać swoją przyszłoś. Pod wpływem magicznych mocy, które panują tylko w tą jedna noc w roku.
Dziecko 3 : W tę noc gra również piękniej muzyka.

- Zabawa ruchowa z ekspresją twórczą (na melodię znanej piosenki „jedzie pociąg”) podróż pociągiem do „Zaczarowanego zamku”. „Jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka konduktorze łaskawy zabierz nas do zamczyska”. (Wszyscy ustawieni w dwa węże dzieci w środku rodzice na zewnątrz na koniec piosenki przechodzą przez bramy zamku)

- Rozmowa nt wróżb andrzejkowych w domach rodzinnych, dz. siedzą na kolanach u rodziców.

- powtórzenie wspólnie „magicznego zaklęcia”

- „Zakręcona butelka” wróżba- gdzie się razem wybierzecie w niedalekiej przyszłości?, dziecko kręci butelką w kręgu, a na około obrazki przedstawiające np kino, lodziarnię, muzeum, teatr, sklep z zabawkami, basen, cyrk, bibliotekę itp.

- Zabawa z piosenką „Tam daleko” dz. śpiewają i pokazują rodzice naśladują ruchy dzieci.

- „Wróżba ze skrzynią”. W skrzyni znajdują się akcesoria związane z pracą w różnych zawodach. Dzieci z zawiązanymi oczami losują wybrane przedmioty. Nazywają zawody.

Pióro – będziesz w przyszłości znanym poetą, literatem, pisarzem
Samolot – możesz być pilotem, czekają cię wspaniałe podróże
Klocek- budowniczy
Grzebień- fryzjer
List- listonosz
Gwiazda – będziesz sławnym człowiekiem
Monety – będziesz bogaty
Wałek- kucharka
Instrument- muzyk
Samochód- kierowca
Książka – kariera naukowa, sława
Korona – w przyszłości będziesz bardzo ważną osobą, np. prezydentem
Stetoskop – będziesz lekarzem
Statek – Może będziesz żeglarzem albo podróżnikiem

- Wspólny pląs przy piosence „Idzie sobie Krasnoludek” (dwa koła wewnętrzne dzieci zewnętrzne rodzice)

- Konkursy dla rodziców:
- jak najszybciej nawlec igłę
- pociąć gazetę na najdłuższe paski
- nawijanie sznurka na szpulkę
- nadmuchanie największej bańki mydlanej.

- Zabawa z piosenką „Każdy dobrze wie” dz. śpiewają a rodzice pokazują
- Wróżba „Lanie wosku” Nauczycielka mówi:
”A teraz wosku lanie
Co ma stać się niech się stanie..”
Dzieci podchodzą kolejno do stolika, na którym stoi miska z wodą i przy pomocy rodzica leją wosk przez klucz. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, rodzic podpisuje.
- Zabawa ruchowa przy muzyce - " Woskowe figury" - reagowanie na przerwę w muzyce, rodzic wraz z dzieckiem tworzą figurę ze swoich ciał.
- „Cienie”- odczytywanie przyszłości z woskowych figur z pomocą światła i rodziców.
- Zakończenie, podziękowanie za wspólną zabawę. Każdy zabiera swój klucz i odszukuje w sali kartki z jego odbiciem, na której zapisana jest tzw. „złota myśl” np:

1. Właściwością człowieka jest błądzić,
głupiego - trwać w błędzie.
Cyceron
2. Żyć to znaczy pomagać innym.
Trzeba się troszczyć o cudze szczęście,
by samemu być szczęśliwym
Raol Follerau
3. Tak mało wiemy o sobie.
Całe szczęście, że inni wiedzą mniej.
Bułatowicz Józef

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.