Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy III B
Krąg tematyczny: Witaj trzecia klaso.
Temat: Wydarzenia II wojny światowej.
Prowadzenie zajęć: Ewa Rosińska – 10.09.2012 rok
Czas trwania: 135 minut.
Cele ogólne:
Uczeń:
- recytuje wiersze z podziałem na role,
- uważnie słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu.
- wyjaśnia pojęcia: sojusznicy, alianci, sprzymierzeńcy,
- udziela odpowiedzi na pytania do tekstu,
- słucha uważnie opowiadania nauczyciela o II wojnie światowej,
- czci pamięć poległych za ojczyznę,
- uzupełnia tekst wyrazami w odpowiedniej formie,
- redaguje odpowiedzi na pytania na podstawie tekstu,
- zna i opisuje miejsca pamięci narodowej,
- bierze aktywny udział w zabawie ruchowej,
- współpracuje w grupie,
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 30,
- zapisuje liczby słowami,
- uzupełnia oś liczbową, porządkuje liczby rosnące lub malejące,
- projektuje wzory flag.
Metody:
Asymilacji wiedzy (praca z podręcznikiem i kartą pracy),
praktyczne (realizacja zadań twórczych).
Formy pracy:
Zbiorowa,
grupowa,
Środki dydaktyczne i materiały:
Karty pracy i podręczniki "Nowe już w szkole", słowniki języka polskiego, mapa polityczna Europy, kartoniki w dwóch kolorach dla każdego ucznia, wycinki z gazet, książki o tematyce historycznej, stare zdjęcia.
Przebieg zajęć:
1. Zbiorowa recytacja wiersza W. Bełzy „Kto ty jesteś” – wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Słuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania W. Widłaka „Inny wrzesień”.
3. Opowiadanie nauczyciela o II wojnie światowej i jej skutkach.
4. Zredagowanie odpowiedzi na pytanie: „Jak czcimy pamięć tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju?”.
5. Urządzenie wystawki poświęconej II wojnie światowej i jej skutkom. Uczczenie chwilą ciszy pamięci tych, co odeszli.
6. Uzupełnienie tekstu wyrazami z ramki na podstawie opowiadania
„Inny wrzesień”.
7. Zabawa ruchowa „Mur niewidzących.
8. Udzielanie odpowiedzi na pytania Aśki i Jaśka.
9. Zapisywanie w zeszycie informacji o miejscach pamięci narodowej.
10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 30. Układanie działań w parach. Zapisywanie liczb słowami. Porządkowanie liczb rosnąco lub malejąco. Porównywanie liczb.
11. Projektowanie wzorów flag.
12. Podsumowanie zajęć.