X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17522
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe choineczki - zajęcie z zakresu rozwijania wiedzy i umiejętności dzieci 6-letnich

Konspekt do zajęcia z zakresu rozwijania wiedzy i umiejętności dzieci 6-letnich

Temat kompleksowy: Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia...

Temat zajęcia: „Kolorowe choineczki” – zabawy dydaktyczne połączone z zabawą logopedyczną „Wyprawa po choinkę” oraz ćwiczeniem graficznym „Ozdoby choinkowe”.

Zagadnienia z podstawy programowej:

•kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (pkt. 1 Pp.)
•Wspomaganie rozwoju mowy dzieci. (pkt. 2 Pp.)
dziecko:
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
- mówi płynnie, niezbyt głośno;
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty...;
•Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych...(pkt. 4 Pp.)
dziecko:
- grupuje obiekty, w sensowny sposób – klasyfikuje – i formułuje uogólnienia typu: to do siebie pasuje, te
obiekty są podobne, a te są inne;
- stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać co się może zdarzyć;
•Wychowanie przez sztukę – muzyka, śpiew, pląsy i taniec. (pkt. 8 Pp.)
dziecko:
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie;
•Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. (pkt. 13 Pp.)
dziecko:
- liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
- wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na zbiorach zastępczych;
- ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;
- rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w ...odniesieniu do innych obiektów;
•Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (pkt. 14 Pp.)
dziecko:
- potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
- układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
- interesuje się czytaniem i pisaniem;
- słucha opowiadań;
- rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli.

Cele:
- instrumentalne:
dziecko:
-buduje wypowiedzi poprawne pod względem logicznym, gramatycznym i artykulacyjnym;
- rozumie następstwa czasu i następstwa przyczynowo – skutkowego;
- czynnie bierze udział podczas powtarzania wyrażeń onomatopeicznych w tekście logopedycznym;
- kształtuje umiejętność klasyfikowania przedmiotów;
- kształtuje słuch, uważnie słucha;
- utrwala piosenkę „Choinka, choineczka”;
- odczytuje rebusy obrazkowo – literowe – choinka, ozdoby;
- dokonuje analizy sylabowo–głoskowej wyrazów;
- potrafi odczytać napisy do globalnego czytania;
- rozpoznaje i klasyfikuje podstawowe figury geometryczne (ozdoby i prezenty do danej choinki);
- prawidłowo przelicza liczebnikami głównymi w zakresie 1-6;
- stosuje określenia: więcej, mniej, tyle samo;
- określa liczbę za pomocą kropek i cyfr;
- utrwala znajomość cyfr do 6 i dalej;

- kierunkowe:
dziecko:
- zna znaczenie Świąt Bożego Narodzenia;
- zna zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
- potrafi czekać na swoją kolej podczas zabawy i wypowiedzi oraz wykonywania poleceń i zadań;
- nie przeszkadza podczas wypowiedzi innych dzieci;
- korzysta z informacji zawartych w instrukcji nauczycielki;
- umie współdziałać w grupie;
- doprowadza zadania do końca, potrafi się na nich skupić.

Metody:
•oglądowa (oglądanie ozdób choinkowych, sylwet ozdób
i choinek)
•czynna (czynny udział podczas opowiadania log., zadania do wykonania, zabawa ruchowa)
•słowna (słuchanie opowiadania log., rozmowa, wypowiedzi, analiza wyrazów, globalne czytanie wyrazów, odpowiedzi na pytania)

Formy realizacji: praca z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: rebusy obrazkowo – literowe, ozdoby choinkowe, sylwety ozdób choinkowych z oznaczeniami figur geometrycznych, sylwety czterech choinek, cyfry, napisy do globalnego czytania, nagranie CD piosenki o choince, janczar – dzwoneczek, kary pracy „Ozdoby choinkowe”, ołówki, kredki.

Przebieg zajęcia:

1.„Wyprawa po choinkę” - słuchanie tekstu opowiadania logopedycznego P. Siewiery – Kozłowskiej z czynnym udziałem dzieci podczas powtarzania wyrażeń onomatopeicznych.

2.„Świąteczne rebusy” – rozwiązywanie rebusów obrazkowo literowych – choinka, ozdoby, czytanie globalne utworzonych wyrazów.

3.„Choinko, choineczko” – wspólne śpiewanie piosenki
o choince.

4.„Ozdoby choinkowe” – dzieci kolejno wyciągają z pudełka ozdoby i dokonują analizy sylabowo – głoskowej ich nazw. (bombka, łańcuch, serce, piernik, jabłko, świeczka, lampki, cukierek, prezent)

5.„Łańcuch” – zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w rozsypce z zamkniętymi oczami, jedno dziecko przechodzi pomiędzy nimi, niosąc janczar jak najciszej. Leciutko dzwoni przy uchu wybranego dziecka, które otwiera oczy, wstaje i podąża za dzieckiem z dzwoneczkiem. Kolejne dzieci tworzą łańcuch.

6.„Kolorowe choineczki” – zabawa matematyczno – dydaktyczna. Nauczycielka wysypuje na podłogę różne kształty ozdoby choinkowe z oznaczeniami figur geometrycznych – dzwonki, bombki, serca, jabłka, kaczuszki. Dzieci segregują ozdoby choinkowe według kształtów, kolorów oraz oznaczeń. Same wskazują sposób ubrania choinek – według figur geometrycznych. Nauczycielka umieszcza na tablicy magnetycznej cztery choinki oznaczone figurą geometryczną – prostokąt, koło, kwadrat, trójkąt. Dzieci określają kolejność choinek i przyporządkowują im cyfry. Dzieci za pomocą magnesów umieszczają ozdoby na wybranych choinkach. Po zawieszeniu ozdób określają ich położenie na choince, określają na której jest więcej, na której mniej, na których tyle samo ozdób. Jakiego kształtu i koloru jest najwięcej na której choince oraz ogólnie. Dodawanie na zbiorze zastępczym oraz w pamięci, określanie wyniku przeliczeń za pomocą cyfr.

7.„Ozdoby choinkowe” – ćwiczenie graficzne. Dzieci poprawiają po śladzie kształt choinki oraz ozdób na niej się znajdujących, dorysowują własne ozdoby, kolorują obrazek.

8.Zakończenie zajęcia – ocena pracy za pomocą stempelków – odpowiednia pieczątka dostosowana do umiejętności graficznych dziecka i staranności, zapowiedź ubierania choinki w sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.