Konspekt lekcji języka niemieckiego
(w warunkach szkoły szpitalnej)
(II poziom wydolności wysiłkowej)
(kl. IV)
Temat: Rund um die Tiere – Wokół zwierząt.
Cele lekcji:
terapeutyczne
- zapewnienie miłej, swobodnej atmosfery na zajęciach poprzez ciekawą dla uczniów tematykę zajęć
- oderwanie myśli od choroby i cierpienia poprzez wypełnianie różnorodnych zadań na lekcji
- uaktywnienie procesów myślowych na poziomie minimalnym
- dodatnie ocenianie jakiejkolwiek aktywności uczniów
- integracja z grupą współpacjentów
- stosowanie naprzemienności obciążeń i odciążeń
dydaktyczne:
- poznanie nazw różnych zwierząt w języku niemieckim z odpowiadającymi im
rodzajnikami określonymi i nieokreślonymi
- umiejętność podzielenia zwierząt ze względu na ich środowisko życia
- poznanie pisowni i właściwej wymowy nazw zwierząt w języku niemieckim
Uczeń potrafi:
- nazwać i poprawnie wymówić nazwy zwierząt w języku niemieckim
- zna odpowiadające nazwom zwierząt rodzajniki (męski, żeński i nijaki)
- poprzez zabawę i grę utrwala i zapamiętuje nazwy zwierząt
Metody: pokaz, zabawa dydaktyczna, ćwiczeniowa
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: karty z rysunkami zwierząt, karty z nazwami zwierząt, mozaika, wykreślanka wyrazowa, tabela
Przebieg lekcji:
I. Przygotowanie uczniów do lekcji
(rozmowa w języku polskim na temat ulubionych zwierząt).
II. Poznanie nazw zwierząt w języku niemieckim z odpowiadającymi im rodzajnikami określonymi i nieokreślonymi
1. Prezentacja kart z rysunkami zwierząt, nazywanie ich głośno po polsku przez
nauczyciela.
2. Prezentacja kart z nazwami zwierząt i głośne odczytywanie ich przez nauczyciela,
a następnie powtarzanie przez ucznia,
np. die/eine Affe, der/ein Elefant itd.
(Każdy rodzajnik zapisany jest z odpowiadającymi mu rodzajnikami określonymi
i nieokreślonymi oznaczonymi odpowiednimi kolorami:
rodzaj żeński – kolor czerwony
rodzaj męski – kolor niebieski
rodzaj nijaki – kolor zielony
3. Dopasowywanie nazw zwierząt do obrazków (zaczynamy od tych, które podobnie
brzmią w języku polskim).
4. Uczniowie widzą na rysunkach zwierzę, które jest mieszanką dwóch zwierząt
i starają się rozpoznać, jakie dwa zwierzęta zostały ukryte na rysunku.
5. Układanie mozaiki ze zwierzętami:
a. dopasowywanie rodzajnika do nazwy zwierzątka
b. odszukanie niemieckiego odpowiednika dla nazwy zwierzątka
III. Faza powtórzeniowa (utrwalenie poznanego materiału)
1. Naśladowanie odgłosów zwierząt (uczeń losuje kartonik z nazwą zwierzątka
i próbuje naśladować jego odgłosy, a nauczyciel lub drugi uczeń odgaduje co to za
zwierzę).
2. Wykreślanka wyrazowa (odszukiwanie w wykreślance 14 nazw zwierząt ukrytych
poziomo i pionowo)
3. Wypełnianie tabeli (uczniowie dzielą poznane na zajęciach zwierzęta na domowe,
wiejskie i te żyjące w zoo; wpisują ich nazwy do odpowiedniej kolumny w tabeli).
IV. Zakończenie lekcji – zadanie domowe.
Narysuj i podpisz po niemiecku swoje ulubione zwierzę.