X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17491
Przesłano:

Gorąco pragnę spożyć tę paschę z wami - konspekt katechezy

• Konspekt katechezy dla klasy III;
• Podręcznik: Szewczyk R. (red.) „Abyście szli i owoc przynosili”. Podręcznik katechetyczny dla uczniów klasy III szkoły podstawowej. Wydawnictwo diec. Warszawsko - praskiej, Warszawa.

Katecheza
Temat: Gorąco pragnę spożyć tę paschę z wami.
Cele główne:
1. Przypomnienie dzieciom wydarzeń zbawczych dokonanych przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy;
2. Uświadomienie znaczenia Mszy Świętej w życiu każdego chrześcijanina;
3. Rozbudzenie wdzięczności za dar Eucharystii i Kapłaństwa.
Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego Jezus zaprosił uczniów na wieczerzę (kolację) i przy pomocy słownika potrafi wytłumaczyć znaczenie słowa: pascha;
- Uczeń wie, jakiego cudu dokonał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy i potrafi o tym opowiedzieć własnymi słowami;
- Uczeń potrafi bezbłędnie wymienić 7 sakramentów świętych i powiedzieć, które z nich zostały ustanowione podczas Ostatniej Wieczerzy;
- Uczeń przy pomocy nauczyciela potrafi wytłumaczyć dlaczego Msza Święta jest tak ważna w życiu chrześcijanina i zna słowa wybranej pieśni Eucharystycznej;
- Uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego tak ważna jest posługa kapłańska i w jaki sposób możemy wspomagać księży w ich powołaniu.
Metody: zabawa dydaktyczna, zabawa dramowa, rozmowa kierowana, wysłuchanie fragmentu Ewangelii i opowiadania, pokaz plansz tematycznych (fotografii), praca z podręcznikiem, *praca w grupie.
Środki dydaktyczne: papierowe ślady z hasłami, obraz Jezusa w ogrójcu, płyta CD z: fragmentem Ewangelii wg św. Łukasza, pieśnią eucharystyczną, książka o ks. Twardowskim, plansze katechetyczne, zaproszenie na Mszę św., podręcznik ucznia.


PRZEBIEG KATECHEZY:
WPROWADZENIE
1. Rozpoczęcie katechezy: Wspólna modlitwa.
2. Utrwalenie wiadomości z poprzedniej katechezy - zabawa dydaktyczna: „Ślady”.
3. Nawiązanie do bieżącego tematu - zabawa dramowa : Pożegnanie przyjaciela.
4. Nawiązanie do doświadczeń życiowych dzieci (pożegnanie kolegi, przyjaciela, który musi wyjechać) - rozmowa kierowana; zapowiedź tematu lekcji.
PODANIE PRAWDY
1. Wypowiedzi dzieci na temat zbawczej misji Jezusa, wyjaśnienie dlaczego Jezus zaprosił uczniów na uroczystą wieczerzę.
2. Wyjaśnienie słów: pascha, przaśniki.
3. Powtórzenie wiadomości o wydarzeniach zbawczych Wielkiego Czwartku, które uczniowie już posiadają, zwłaszcza z ubiegłorocznych lekcji religii.
4. Wysłuchanie fragmentu Ewangelii: Łk 22,7 -17.
POGŁĘBIENIE
1. Rozmowa o sakramentach, które Jezus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy:
- rozmowa o znaczeniu kapłanów w życiu chrześcijanina - odczytanie opowiadania ks. Twardowskiego „O księżach i słonecznikach” (praca z podręcznikiem);
- odczytanie „Zaproszenia od Jezusa”; rozmowa na temat usłyszanego tekstu.
ZASTOSOWANIE
1. Zapisanie tematu i notatki do zeszytu;
2. *Praca w grupach : Zapraszamy na Mszę św.
(każda grupa ma za zadanie zareklamować Mszę św., zachęcić innych do systematycznego uczęszczania na niedzielna Eucharystię)
3. Wspólny śpiew pieśni: „Jeden chleb”.
ZAKOŃCZENIE
1.Powtórzenie wiadomości, które uczniowie poznali podczas katechezy; 2. Wspólna modlitwa za kapłanów.
Uwagi metodyczne: Katechezę najlepiej przeprowadzić w Wielkim Tygodniu, przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego.

Autor: Katarzyna Dobruk - Zespół Szkół nr 1: SP 7 Nowy Dwór Mazowiecki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.