Scenariusz dla dzieci 6 – letnich
Temat zajęcia: Wiosenny las
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
• zapoznanie z nazwami drzew rozpoznawanych po charakterystycznych liściach
• rozwijanie wyobraźni twórczej i pomysłowości
Cele operacyjne:
• interesuje się przyrodą i pięknem krajobrazu
• potrafi nazwać drzewa w lesie
• rozpoznaje i prawidłowo nazywa liście niektórych drzew
• wie, kto mieszka w lesie
• wie, jak należy zachować się w lesie
• posługuje się liczebnikami porządkowymi i głównymi
Pomoce: ilustracja o lesie, zielone liście wycięte z wycinanki, pojemniki na liście, bibułka, puzzle zwierząt leśnych, zagadki, muzyka z odgłosami leśnymi, materiały plastyczne (wycinanka, bibuła, kredki świecowe, kolorowe kartki).
Przebieg zajęcia:
1. Zajęcie poprzedzone jest wycieczką do lasu i obserwacją przyrody.
Na tablicy wisi duża ilustracja przedstawiająca las wiosną. Dzieci wypowiadają się w oparciu o ilustrację i wrażenia z wycieczki. W swoich wypowiedziach uwzględniają kolory wiosennego krajobrazu, nazwy mieszkańców lasu, drzew i roślin tam występujących.
2. Zabawa dydaktyczna – na dywanie rozrzucone są liście. W rogach sali stoją pojemniki, do których dzieci wrzucają zebrane liście. Zadaniem dzieci jest posegregować liście i ułożyć je w określonym porządku. O tym, w jaki sposób je ułożyć dowiadują się z wylosowanej koperty, np. 3 liście kasztanowca, 5 liści dębu i 2 liście bukowe. Przeliczają je liczebnikami porządkowymi i głównymi. Porównują, których liści jest najwięcej, których najmniej.
3. Zabawa ruchowa - ”Spacer po lesie”. Dzieci spacerują po sali, zachowując się cicho, aby nie spłoszyć zwierząt leśnych. Na dany znak zatrzymują się i rozwiązują zagadkę. Naśladują ruchem odgadnięte zwierzę.
4. Ćwiczenia oddechowe – naśladowanie wiatru o różnej mocy. Dzieci dmuchają na bibułki.
5. Puzzle - każde z dzieci otrzymuje kopertę z puzzlami. Układają je na dywanie, chętne dzieci odczytują podpis, np. sarna, las, sowa.
6. "Drzewo leśne" -dzieci wykonują pracę indywidualną. Wykorzystanie różnych materiałów plastycznych. Pracy towarzyszy muzyka z odgłosami lasu.