Scenariusz sytuacji edukacyjnej - zajęcie z rodzicami
Temat:Podróż do krainy św. Mikołaja
Cele:
- stworzenie sytuacji zachęcającej do podejmowania różnych form aktywności przez rodzica i dziecko
- stymulowanie aktywności twórczej poprzez ekspresję słowną i ruchową
Cele operacyjne
dziecko:
- rozpoznaje i naśladuje różne uczucia
- rozpoznaje przedmiot po jego charekterystycznych cechach
- prawidłowo reaguje na zmiany tempa w muzyce
Przebieg:
1. Wyruszamy w daleką podróż do krainy św. Mikołaja - dzieci tworzą z rodzicami pary - zaprzęgi i poruszają się w rytm wygrywany przez n-la na trójkącie. W przerwie konie odpoczywają - naśladują ruch kopyta końskiego poruszając prawą lub lewą nogą.
Po kilku powtórzeniach - zmiana ról.
2. Zaprzęgi dojechały do I stacji i muszą wykonać zadanie: na dywanie przygotowane są różne przedmioty. Zadaniem rodziców jest opisać słownie wybrany przedmiot, a dziecka odgadnąć o jakim przedmiocie jest mowa.
3.Ruszamy w dalszą podróż "latającym dywanem". Dzieci wraz z rodzicami tworzą z gazet i taśmy klejącej duży dywan. Kiedy jest już gotowy siadają i lecą w dalszą podróż słuchając muzyki i wykonując ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej(leniwa ósemka, sowa)
4. Docieramy do II stacji. N-lka rozkłada na dywanie obrazki ilustrujące różne nastroje. Zabawa "Minki" - rodzice mimiką twarzy wyrażają różne uczucia np, płacz, złość, śmiech itp., zadaniem dziecka jest wybrać odpowiedni rysunek i zaprezntować właściwa "minkę".
5. Wyruszamy w dalszą podróż balonem. Wcześniej wykonany dywan zamienia się w balon. Dzieci unoszą "balon" nad głowy i maszerują, podskakują lub biegną w rytm muzyki. Rodzice siedzą na dywanie pod "balonem".
6. Zatrzymujemy się na III stacji. Zabawa "Prawda czy fałsz" - dzieci otrzymują czerwone i niebieskie kartoniki, rodzice koperty ze zdaniami prawdziwymi i fałszywymi. Rodzice odczytuja zdania, a dzieci na usłyszane zdanie prawdziwe podnoszą czerwony kartonik, na fałszywe - niebieski.
7. W dalszą podróż płyniemy statkiem. Teraz balon zamienia się w statek, do którego wsiadają wszystkie dzieci. Rodzice kołyszą statkiem a dzieci śpiewaja piosenkę "Płynie statek z bananami".
8. Dopłynęliśmy do krainy św. Mikołaja. Dzieci siedzą w kole i kolejno wypowiadają się na temat, co chciałyby otrzymać od św. Mikołaja (rundka)
9. Nauczycielka odczytuje list od św. Mikołaja i dzieli dzieci z rodzicami na kilka grup. Każda grupa otrzymuje worek od Mikołaja z niespodzianką i ogląda jego zawartość, nie pokazując go drużynie przeciwnej. Zadaniem każdej drużyny jest przedstawienie za pomocą pantomimy , jaką zabawkę zostawił Mikołaj w worku. Przeciwnicy odgadują.
10. Przejście do stołów i wykonanie wspólnie z rodzicami pracy plastycznej nt. "Kraina św. Mikołaja"
Wystawa prac.
Pożegnanie.
Pomoce dydaktyczne:
trójkąt, rysunki przedstawiające różne miny, koperty z różnymi zdaniami - prawdziwymi i fałszywymi, gazety, taśma klejąca, różne przedmioty z klasy, nożyczki, czerwone i niebieskie kartoniki, worki z różnymi przedmiotami, nagrania muzyczne, materiały plastyczne.