DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI:
Młodzież z Samorządu uczniowskiego stojąc przy wejściu
do szkoły serdecznie pozdrawia wszystkich nauczycieli,
uczniów i przedszkolaków, a następnie przypina
,,Życzliwe buźki”.
1 zajęcia Konspekt ,,Co to znaczy być życzliwym?”
(9.50. – 10.35.)
2 zajęcia Wykonanie ORDERÓW UŚMIECHU I ŻYCZLIWOŚCI
(10.45. – 11.30.)
3 zajęcia – pierwsze 15 minut
(11.50. – 12.05.)
Apel dla wszystkich klas i rozdanie Aniołków Życzliwości
dla najbardziej życzliwych osób w poszczególnych klasach.
Zajęcia 1
Temat: Dzień Życzliwości
Prowadzący: nauczyciele ZSP Iłownica
Czas: 1 lekcja
Cele:
- zachęcenie do życzliwości i otwartości wobec innych,
- integracja klas,
- radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- praktycznego działania.
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Pomoce i narzędzia:
- kartki i długopisy,
- ziemniak,
- załącznik 1 (obrazki Dzień Życzliwości),
- Załącznik 2 (ankiety – starsze klasy),
- załącznik 3(opis ankiet).
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Prowadzący wita uczniów i prosi, by usiedli kole.
2. Prowadzący czyta:
W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Zapoczątkowano
go w 1973 roku. Był to protest przeciwko konfliktowi (kłótni) pomiędzy dwoma państwami Egiptem i Izraelem.
Sens Dnia Życzliwości przedstawiał najpierw znany w naszym kraju film „Podaj dalej”.
Film opowiada historię 12-letniego chłopca, który postanowił zmienić świat, pomagając trzem przypadkowo spotkanym osobom.
Od 2006 roku Dzień Życzliwości obchodzimy w Polsce. W tym dniu Polacy starają się zachować uśmiech na ustach, nie dają się prowokować, są mili dla innych. Wszelkie kłótnie, żale i złości odstawiamy na bok. Ściskamy sobie dłonie, ustępujemy pierwszeństwa innym, pomagamy starszym.
Za stolicę życzliwości w naszym kraju uważa się Wrocław. Dla mieszkańców i gości miasta przygotowano liczne atrakcje, zabawy i konkursy. Po mieście jeździ specjalny autobus
z kawą, herbatą i ciastkiem. Odbędą się koncerty, rozdawane będą prezenty.
Prowadzący pokazuje różne obrazki nawiązujące do Światowego Dnia Życzliwości
(można je później wykorzystać przy wykonaniu orderów) – załącznik 1
3. Prowadzący zwraca się do uczniów:
Teraz przećwiczymy życzliwość. Zapraszam dwie osoby do pierwszej scenki:
Prowadzący głośno odczytuje treść scenki.
I. Twoja koleżanka/kolega jest bardzo smutna. Dostała jedynkę z matematyki.
Pociesz ją i zaproponuj pomoc.
Dziękuję! Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie osoby.
II. Starsza pani wchodzi do autobusu. Ty siedzisz. W jaki sposób się zachowasz.
Dziękuję! Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie osoby.
III. Twój kolega wcale nie umie grać w piłkę. Wasza drużyna przegrała. Podchodzisz
do niego i masz ochotę wygarnąć mu, że jest najgorszy! Widzisz jednak, że mu przykro, wstydzi się. W ostatniej chwili się opanowujesz. Co możesz powiedzieć,
jak zareagować?
Dziękuję! Nagradzamy artystów brawami. Zapraszam kolejne dwie osoby.
IV. Twoja mama (ojciec)jest bardzo smutna. Porozmawiają z nią i pociesz.
Dziękuję! Nagradzamy artystów brawami
4. Prowadzący podsumowuje występy:
Czy życzliwy człowiek musi dokonywać wielkich czynów, czy mogą to być małe rzeczy?
Czy Wam trudno być życzliwym?
5. Zapraszam do kolejnego zadania:
Zamknij oczy i przez chwilę nic nie mów. Pomyśl o osobie z twojej klasy, która najczęściej się uśmiecha, jest pogodna, chętnie pomaga. Może to chłopak, a może dziewczyna?
Teraz zapisz imię nazwisko tej osoby na kartce. Będziemy dziś wybierać najżyczliwszą osobę w klasie.
Prowadzący zbiera karteczki, liczy głosy i w czasie przerwy podaje wynik głosowania pedagogowi.
6. Zabawa: Gorący ziemniak
Uczestnicy i prowadzący siedzą w kole. Jedna osoba jest poza kołem. Należy jak najszybciej podawać ziemniak, który wyciągnięto z ogniska i jest gorący. Kiedy uczeń poza kołem powie ,,stop” zabawa zatrzymuje się, a poparzony nieszczęśnik płacze
z bólu. Dwóch kolegów siedzących po prawej i lewej stronie poparzonego opatruje i dmucha w jego dłonie oraz pociesza go. Prowadzący pyta: Czy czujesz się już lepiej?
Jeżeli tak bawmy się dalej!
Na końcu zabawy prowadzący pyta:
Czego miała nas nauczyć ta zabawa?
7. Podsumowanie zajęć.
Iskierka. Wszyscy uczniowie ustawiają się w koło, chwytają się za ręce, a następnie formują serce. Prowadzący ,,puszcza iskierkę”.
Chętni uczniowie mogą również dokończyć zdanie:
Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się/przypomniałem sobie...
Zajęcia 2
Klasa pierwsza pracuje z klasą szóstą.
Klasa druga pracuje z klasą piątą.
Klasa trzecia pracuje z klasą czwartą.
Klasy spotykają się ze sobą. Uczniowie przynoszą krzesełka
oraz narzędzia i materiały plastyczne potrzebna do wykonania ORDERÓW.
Prowadzący rozpoczyna zajęcia:
Witajcie!
Na pewno zastanawiacie się dlaczego spotykamy się razem? Dziś w naszej szkole obchodzimy święto ,,Dzień Życzliwości” W szczególny sposób chcemy być dla siebie życzliwi i pomagać sobie.
Za chwilę dobierzecie się w pary (jeżeli liczba uczniów w klasach będzie się różniła mogą być trójki) i wykonacie ORDERY UŚMIECHU I ŻYCZLIWOŚCI.
Ponieważ jest to dzień szczególny i pary będą troszkę wyjątkowe. Dobierzcie się tak, by pracować z młodszymi kolegami.
Dzieci pracują ze sobą. W parze mogą wykonać jeden bądź więcej orderów.
Pod koniec lekcji nauczyciel prosi każdą parę do zaprezentowania prac.
Kilka minut przed końcem przerwy dzieci wspólnie wychodzą na korytarz i ozdabiają orderami Drzewko Życzliwości.