KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat tygodnia: Wakacyjne podróże po Polsce
Temat dnia: Jedziemy na wakacje
Data: 21.06.2012
Prowadzący: Monika Kurpisz
Wiek dzieci: 4, 5 latki
Cele główne: 1. Organizowanie warunków sprzyjających doskonaleniu nabytych umiejętności w zakresie zajęć ruchowych
Cele operacyjne: Dziecko potrafi improwizować ruchem słyszany tekst
Dziecko potrafi komunikować się gestem i bezpiecznie poruszać się w przestrzeni
Dziecko rozwija inwencję twórczą poprzez ruch
Metody: Działanie poprzez zabawę i ruch
Pomoce dydaktyczne: - piosenki na płycie CD
- zdjęcia krajobrazu wyświetlane na rzutniku
- chusta animacyjna
- plastikowe kamienie – przeszkody
- linowa drabinka
- płyta z odgłosami natury – szum morza
Przebieg zajęć: 1. Przyniesienie worków ze strojami gimnastycznymi, przebieranie w strój gimnastyczny i ułożenie odzieży na krzesełkach.
2. Przejście z dziećmi na salę gimnastyczną i wprowadzenie do tematu opowieści ruchowej pt.: „Jedziemy na wakacje”.
3. Nauczyciel pyta dzieci co jest potrzebne by wyjechać na wakacje i wraz z nimi pakuje walizkę na wyjazd.
4. Pokazuje slajd: „góry” i pyta dzieci dokąd teraz jedziemy ? Po uzyskaniu odpowiedzi, siedząc wraz dziećmi na podłodze śpiewa piosenkę: pt.: „Nogi unieś w górę”.
Nogi unieś w górę, kręć rowerki raźno
Teraz ręce Twoje, uwerturę klaszczą
Potem unieś głowę, tam jest świata dach
Zrób użytek z ramion
Pitu, pitu, paf
5. Następnie nauczyciel proponuje wyruszenie w górską trasę - rozkłada przeszkody (drabinkę linową i kamienie). Nauczyciel ustawia dzieci w szeregu jeden za drugim i idąc pierwszy pokazuje na czym polega zadanie (przechodzenie przez górską kamienistą drogę oraz przeskok przez strumyk - drabinkę). Gdy dzieci dotrą na szczyt po torze przeszkód – obserwują krajobraz, tworząc „lornetki” z rąk i podziwiają widok.
6. Następnie proponuje dzieciom by wyjęły z walizki ręczniki i położyły się na nie. W tym czasie włącza muzykę relaksacyjną „szum morza”, mówiąc dzieciom, że leżą na plaży i morze omywa im stopy, jest ciepło, przyjemnie. Dzieci wyobrażają sobie, że są nad morzem – relaksacja.
7. Nauczyciel powoli wyprowadza dzieci z relaksacji, włączając przy okazji slajd z widokiem na morze i prosząc by razem zaśpiewali piosenkę: „Ryby i raki”.
Ryby i raki, raki nieboraki
Dźwigają domki, małe ślimaki
A rekin ciach, dookoła strach
Co będzie z nami
Aaaach ...
Ref. Woda, woda, plum, plum, plum
Szumi, szumi, szum, szum, szum
Oj to nie tak
Rybki dają znak
A. Podczas pierwszej zwrotki wszyscy są rybami
B. Podczas drugiej wszyscy rakami
C. W trzeciej nauczyciel każdemu daje wolność wyboru kim chce być i jakie zwierzę wodne chce zaprezentować.
8. Nauczyciel włącza kolejny slajd z widokiem jeziora i przenosi się wraz dziećmi przy piosence: „Niech żyją wakacje” – nad jezioro
Ref. Niech żyją wakacje,
Niech żyje pole i las
I niebo i słońce
Wolny, swobodny czas
Pojedzie z nami piłka i kajak i skakanka
Będziemy grać w siatkówkę, od samiutkiego ranka
Ref. Niech żyja wakacje, ...
Gorące, złote słońce, na ciemno nas opali
W srebrzystej, czystej rzece, będziemy się kąpali
Ref. Niech żyją wakacje, ...
9. Prowadzący rozwija chustę animacyjną i zaprasza dzieci do zabawy: A. Pierwszą zabawą będzie stopniowanie mocy wiatru od lekkiego do huraganu wg instrukcji nauczyciela.
B. Drugą zabawą będzie zapraszanie przyjaciela na wyprawę żaglówką – wskazane dziecko wybiera kolegę i wraz z nim siada na środku chusty. Dzieci podają sobie ręce i trzymają się za nie. Pozostałe dzieci wraz z nauczycielem, idąc zawijają chustę wokół siedzących w środku dzieci tworząc kwiat lotosu. Na sygnał nauczyciela rozwijają chustę podrzucając siedzących w środku i zarazem witając ich z wyprawy. W tej zabawie następuje kilkukrotna zmiana dzieci.
10. Po skończonej zabawie, nauczyciel żegna się z dziećmi dziękując za udział w zajęciach i składa chustę.
11. Prowadzący wydaje dzieciom polecenie aby ustawiły się w pary.
12. Powrót wraz z dziećmi do sali, dzieci przebierają się ze strojów gimnastycznych i odnoszą je w workach do sali.