Scenariusz wigilii dla zespołu edukacyjno-terapeutycznego
uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym i znacznym
Kl.VI az
1. Termin: 20.12.2012r.
2. Nauczyciel prowadzący: Izabela Pokojska
3. Temat bloku: Święta, święta
4. Temat dnia: Wigilia w naszej klasie
CELE:
1.Kultywowanie polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem i przeżywanie ich w gronie najbliższych.
2. Pogłębianie więzi emocjonalnej z osobami najbliższymi dziecka- rodzicami.
3.Integrowanie zespołu klasowego podczas wspólnych występów.
METODA:
- montaż muzyczny;
- śpiewanie piosenek i kolęd;
- recytacja wierszy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- nagrania kolęd i muzyki na płycie CD;
- świeca i zapałki;
- wiersze w postaci symboli PCS.
Przebieg:
1. Powitanie wszystkich rodziców przez wychowawcę klasy.
2. Prezentacja programu artystycznego:
- wspólna recytacja wiersza z interpretacją ruchową:
Śnieg ostry pada (ruch rąk przedstawiający padający śnieg)
I wicher wieje (j.w.)
W mroku lśni gwiazda ponad Betlejem (wskazanie ręką w stronę nieba/gwiazdy)
Ciemność dokoła, zima się sroży w szopie się rodzi Dzieciątko Boże (złożenie rąk jak do kołysania dziecka )
Wśród najuboższy, wśród najbiedniejszych rodzi się światło nic go nie zmniejszy (zapalenie świecy przez jednego z uczniów wspólnie z rodzicem)
Nic go niemniejszy, nic go nie zaćmi (zaprzeczanie palcem)
W jego to blasku jesteśmy braćmi (złapanie się wszystkich uczniów za ręce)
W sercach nam będzie rosło i biło (wskazanie dłonią na serce)
Prawda najwyższa co zwie się MIŁOŚĆ (słowo MIŁOŚĆ wszyscy uczniowie wypowiadają jednocześnie).
- wspólne odśpiewanie kolędy „Święta, święta czas kolędowania” z interpretacja ruchową.
1. Za kilka dni, gdy spadnie śnieg (padający śnieg)
Zapłonie pierwsza gwiazdka (wskazanie gwiazdki na niebie)
Spotkamy się by spędzić czas (złapanie się za ręce)
W rodzinnych ciepłych gniazdkach
Usiądziemy przy stole, pod choinką iglastą (dyg siadania i rysowanie palcami w powietrzu choinki)
Wszystkie świeczki zapłoną
Będzie ciepło i jasno (skrzyżowanie rąk na piersiach)
Wszystkie świeczki zapłoną
Będzie ciepło i jasno
ref. Święta, święta, święta, święta
Czas kolędowania
Święta, święta, święta, święta
Narodziny Pana /bis
- Recytacja wiersza Aliny Paul pt. „Boże Narodzenie” z podziałem na role na poszczególnych uczniów
Już słychać kolędy, Już pachnie świętami...
Syn Boży się rodzi, By zamieszkać z nami.
W betlejemskiej grocie, W żłóbeczku na sianie
I w każdym kościele Jest Jego mieszkanie!
My więc jak pasterze Do Niego idziemy,
Dziecięcą modlitwę W darze Mu niesiemy.
Prosimy w modlitwie O pokój na świecie,
By było szczęśliwe Trzecie Tysiąclecie.
(interpretacja zwrotki w formie symboli PCS dla ucznia niemówiącego)
By jedność i zgoda Wszędzie panowały:
Błogosław nam, Jezu, Panie, Boże mały!
- prezentacja tańca do muzyki instrumentalnej
Kroki: dwa koła w prawo, dwa koła w lewo
Cztery małe kroczki do środka koła i powrotem- 3x
6 klaśnięć w dłonie
Zbliżenie się do środka koła i obięcie się
Całość powtarzamy dwa razy
- wygłoszenie słów Matki Teresy z Kalkuty za pomocą symboli PCS przez drugiego ucznia niemówiącego:
Niech nam Dziecię błogosławi
Aby każdy z nas żył pięknie
Zaśpiewajmy wszyscy wraz
Na kolędę przyszedł czas.
- wspólne śpiewanie kolędy wraz z rodzicami „Dzisiaj w Betlejem”
- zakończenie części artystycznej.
- wspólne składanie życzeń dzieląc się opłatkiem.
- słodki poczęstunek.
- wręczanie symbolicznych prezentów.