Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej w
Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w dniu 14.12.2012 r.
Temat : Niespodzianki św. Mikołaja
Cele ogólne :
- Motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkolnej
- Rozwijanie sprawności fizycznej
- Poznawanie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
Cele szczegółowe (spodziewane efekty) :
Dzieci
• Układają obrazek z części
(niepełnosprawne z 2 części, pozostałe z 3 części)
• Kreślą po śladzie kontur choinki
• Respektują polecenia podczas zabaw ruchowych i uczestniczą w nich
• Stosują zwroty grzecznościowe : proszę i dziękuję
Metody dydaktyczne :
• Słowne – objaśnienie, pogadanka
• Oglądowe – pokaz
• Czynne – metoda zadaniowa
Formy dydaktyczne :
• Praca z całą grupą
• Praca indywidualna
Środki dydaktyczne :
• Piosenki, pudełka-prezenty w kolorach czerwony, zielony, niebieski , żółty, puzzle-choinka, obrazki, karty pracy do kreślenia po śladzie, emblematy do zabawy ruchowej (auto, piłka, samolot)
Przebieg zajęć :
1. Wspólne śpiewanie piosenki „Co przyniesie Mikołaj?” oraz pogadanka nt. roli tej postaci.
2. „Pociąg z prezentami” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci „jadą pociągiem” przy muzyce, każde z nich ma emblemat na szyi przedstawiający zabawkę. Kiedy muzyka ucichnie z pociągu wysiadają wyznaczone zabawki i jeżdżą po sali jak autka, skaczą jak piłki, lecą jak samolot.
3. Wjazd prezentów od św. Mikołaja przy piosence „Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem” i kolejne ich rozpakowywanie połączone z rozpoznawaniem koloru opakowania paczki oraz z użyciem zwrotów grzecznościowych : proszę i dziękuję.
4. „Prawda – fałsz” – zabawa w określanie które z pokazanych na obrazkach przedmiotów można powiesić na choince.
|
5. „Choinkowe puzzle” – układanie obrazków z części (dzieci niepełnosprawne 2 części, pozostałe 3 części )