X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17405
Przesłano:

Dzielenie z resztą - scenariusz lekcji w klasie 4 (GWO)

1. Temat lekcji: Dzielenie z resztą.

2. Ogólne zadania lekcji:
­- Uświadamianie, że prawidłowo wykonane dzielenie liczb naturalnych musi czasem prowadzić do uzyskania reszty.
­- Odkrycie, że „reszta z dzielenia jest mniejsza od liczby, przez którą dzielimy (dzielnika).
­- Wyrabianie umiejętności łączenia teorii z praktyką.
- Pogłębianie rozumienia dzielenia, nabywanie umiejętności współpracy z inną osobą.
­- Kształtowanie poprawnego języka matematycznego.
­- Ukazywanie związków matematyki z rzeczywistością.
­- Wyrabianie zdolności obserwacji otaczających zjawisk i wyciąganie z nich wniosków.

3.Cele operacyjne lekcji:
Uczeń potrafi wykonać dzielenie z resztą oraz sprawdzić otrzymany wynik.

4. Metody (i formy organizacyjne) nauczania:
Praca samodzielna, eksperyment, praca z równym frontem, praca z podręcznikiem.

5. Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Matematyka 4”, M. Dobrowolska, P. Zarzycki.
Drobne przedmioty (ziarenka kukurydzy, fasola).

6. Charakterystyka uzupełniająca lekcji:
Niniejszy temat jest zgodny z planem realizowanym w klasie IV. Eksperyment wprowadzający uczniów w temat lekcji był możliwy do zrealizowania ze względu na mało liczny zespół klasowy.

7. Struktura lekcji:
I.Część wstępna:
1.Eksperyment.
2.Temat.
II.Część zasadnicza:
1.Praca samodzielna z ziarenkami.
2.Praca z podręcznikiem.
3.Ćwiczenia.
III.Część końcowa: Zadanie domowe.

8.Tok lekcji:
I.
1. Eksperyment wprowadzający uczniów w temat lekcji:
Uczniowie ustawiają się parami. Pytania do uczniów:
Czy każdy ma parę?
Jakie działanie odpowiada waszemu ustawieniu?
Uczniowie ustawiają się trójkami. Pytania:
Czy wszystkie trójki są pełne?
Jakiemu działaniu odpowiada wasze ustawienie?
W trakcie jak się ustawialiście dwójkami, trójkami to czy skojarzyło wam się to z jakimś działanie matematycznym?
2. Temat: „Dzielenie z resztą”.
II.
1. Praca samodzielna: na każdej ławce znajduje się po 50 ziarenek kawy (kukurydzy, itp.). Nauczyciel zleca uczniom, aby odliczyli ze swojego zapasu po 9 ziarenek i układali je w oddzielne „porcje”, do momentu gdy jest to możliwe. Pytania do uczniów:
Ile pełnych porcji udało się ułożyć?
Czy zostały jakieś ziarenka?
Czy może zostać 7 ziarenek?
Jakiemu działaniu odpowiada wasze doświadczenie?
Nauczyciel zleca to samo doświadczenie przy podziale na 8 ziarenek.
2. Podręcznik, ćwiczenie ze strony 20.
3. Ćwiczenie:
Podziel z resztą:
59:6=
58:6=
57:6=
56:6=
55:6=
54:6=
„Co można powiedzieć o reszcie?”
Wniosek: „reszta z dzielenia jest mniejsza od liczby, przez którą dzielimy (dzielnika)”.

III.
Zadanie domowe:
Przykłady na dzielenie z resztą (około 20).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.