Scenariusz godziny wychowawczej
Opracowanie: Emilia Zacharzewska
Data:
Temat: Jestem dobrym przyjacielem.
Klasa: 4
Czas trwania: 45 minut
Cele ogólne :
- dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka,
- kształtowanie umiejętności odnajdywania i nazywania cech prawdziwego przyjaciela
Cele operacyjne:
Uczeń:
- uzasadni potrzebę posiadania przyjaciela
- zna cechy przyjaciela
- wskaże warunki trwałej przyjaźni
- wie, jak przyjaciel powinien się zachować w różnych sytuacjach
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
- przywitanie
- sprawdzenie obecności
- omówienie celów i tematu godziny wychowawczej
Faza główna:
1. Wyjaśnienie pojęcia: „przyjaźń”, „przyjaciel” za pomocą Słownika Języka Polskiego
2 Praca metodą „burzy mózgów” – uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:
-Kto to jest przyjaciel
-Po co nam jest potrzebna przyjaźń
- Co zrobić kiedy pokłócimy się z przyjacielem
- Jak dbać o przyjaciół
3. Rozwiązania zadania typu prawda / fałsz na temat cech prawdziwego przyjaciela. (Nauczyciel odczytuje cechy człowieka, np. życzliwy, złośliwy, pomaga innym, itp. a uczniowie podnoszą do góry karteczki otrzymane na początku: zielona – jeżeli jest to cecha przyjaciela, czerwona- jeżeli nie jest to cecha przyjaciela)
4. Uzupełnienie kontury człowieka cechami przyjaciela (uczniowie na kartce rysują kontur człowieka i wpisują w niego cechy dobrego przyjaciela, następnie każda grupa prezentuje swoje propozycje)
5. Psychodrama „prawdziwy przyjaciel” – odegranie scenek z podziałem na role, których celem jest zaprezentowanie, w jaki sposób powinien zachować się prawdziwy przyjaciel np.
a) A: Hurra! Dostałem 6 z przyrody !!!
B: ........................................
b) A: Boję się iść do szkoły, mamy klasówkę z historii.
B: ........................................
c) A: Nie rozumiem zadań z matematyki.
B: ........................................
Faza końcowa:
- krótkie podsumowanie, dzieci kończą zdanie: „Chcę mieć przyjaciela ponieważ .................”
- pożegnanie