Scenariusz zajęć
Temat: ,,Bezpieczna droga do szkoły”.
Cele operacyjne: - pogłębienie rozumienia zasad bezpieczeństwa na drogach;
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za
bezpieczeństwo własne i innych w drodze do szkoły;
- wdrażanie do dyscypliny i słuchania poleceń nauczyciela;
Cele szczegółowe: uczeń – wykonuje polecenia i zadania;
- zgodnie współdziała z kolegami w grupie;
- rozróżnia kolory;
- rozwija koordynację wzrokowo – słuchowo -
ruchową;
Metody: : pogadanka, obserwacja, ekspresyjna, zadaniowa;
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa;
Pomoce dydaktyczne: wiersz W. Chotomskiej pt. ,,Gdy zamierzasz przejść ulicę”, krążki w 3 kolorach (żółtym, zielonym, czerwonym), 3 chorągiewki czerwona, żółta, zielona, duża piłka, medale;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i przedstawienie tematu zajęć.
2. Analiza wiersza.
Prowadzący czyta wiersz, który uczniowie mają uważnie wysłuchać.
Następnie mają się zastanowić na jakie problemy zwraca uwagę jego autorka.
,,Gdy zamierzasz przejść ulicę”
Wanda Chotomska
Każdy uczeń nawet mały,
Zna na pamięć uliczne sygnały
I odróżnia na ulicach
Wszystkie znaki na tablicach.
Gdy widzimy, że kolega pędzi
i na jezdnię wbiega, to wołamy:
- Wracaj kłusem,
bo nie jesteś autobusem!
Tych, co się czepiają wozów,
w mig bierzemy pod swój dozór.
Złapmy ich za mankiet spodni
i krzyknijmy: - Marsz na chodnik!
Gdy na jezdni nam się zdarzy
Ujrzeć piłkę i piłkarzy,
To wołamy bez obawy:
- Jezdnia nie jest do zabawy!
Gdy ujrzymy czytelnika,
Co na jezdnię zszedł z chodnika,
Zawołamy doń z daleka:
- Jezdnia to nie biblioteka!
Do tramwaju nie skacz w biegu
i powstrzymaj swych kolegów,
Jeśli skoki chcą trenować,
Na boisko ich zaprowadź!
Dzwonek dzwoni, więc do klasy
Wskakujemy zgrabnym kłusem
I z chodzenia po ulicach
dostajemy piątkę z plusem!
3. Zabawa w samochody.
Dzieci otrzymują krążki w 3 kolorach. Trzymają je, jak kierownicę samochodu. Jadą w dowolnych kierunkach, z różną prędkością, z możliwością zderzenia się. Nauczyciel trzyma krążki w 3 kolorach: żółtym, czerwonym i zielonym. Gdy w górze jest chorągiewka czerwona – samochody zatrzymują się, żółta – przygotowują się do jazdy, a gdy pojawi się zielona – jadą.
4. Zabawa orientacyjna ,,Znajdź swój kolor”.
Nauczyciel w trzech różnych miejscach ustawia chorągiewki. Dzieci – samochody biegają po całej sali. Na sygnał ,,odszukaj swoją bazę” – zjeżdżają do odpowiedniego miejsca.
5. Zabawa ,,Ruch uliczny”.
Dzieci podzielone są na 2 grupy: samochody i pieszych. Nauczyciel – sygnalizator świetlny kieruje ruchem. W zależności od koloru światła po ulicy jeżdżą samochody lub przechodzą piesi.
6. Zabawa w ,,kolory”.
Uczniowie siadają w kole. Prowadzący wymienia kolory i turla piłkę do wybranego dziecka. Dziecko chwyta piłkę i odrzuca ja prowadzącemu. Gdy nauczyciel wymieni kolor czarny, wtedy piłki nie wolno chwytać. Kto ja złapie – traci wszystkie zdobyte dotąd punkty. Punkt uzyskuje się za poprawny chwyt i rzut podczas wymieniania koloru, za wyjątkiem czarnego.
7. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczyciel rozdaje wszystkim uczestnikom medale ,,Wzorowych uczestników ruchu”.
Agnieszka Gromelska
nauczyciel świetlicy
Szkoły Podstawowej nr 25
im. H. Ch. Andersena
z Oddziałami Integracyjnymi
w Olsztynie