SCENARIUSZ MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY
„ZDROWIE – TO MÓJ SKARB”
PROWADZĄCA: Beata Licbarska
GOŚĆ: lekarz z pobliskiej przychodni
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie postawy prozdrowotnej;
Propagowanie zdrowego stylu życia.;
Ukazanie wartości zdrowia;
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
Wdrażanie do higienicznego trybu życia;
Wykazanie się wiedzą, z tego co sprzyja, a co zagraża zdrowiu.
Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
CELE OPERACYJNE. DZIECKO:
Wie, co sprzyja, a co zagraża zdrowiu;
Wykazuje się wiedzą z zakresu zdrowego żywienia oraz zasad higieny;
Kształtuje nawyki prozdrowotne;
Ćwiczy sprawność narządów zmysłów – wzroku, dotyku, smaku;
Ćwiczy pojemność płuc;
Ćwiczy kontrolę ruchu oraz sprawność;
Potrafi współdziałać w zespole;
Potrafi przestrzegać ustalonych reguł konkursu;
Kształtuje umiejętność zdrowej rywalizacji i odporność na przegraną.
UCZESTNICY: 5 – osobowe zespoły dzieci z uczestniczących przedszkoli
POMOCE: obrazki „Owoce” do składania; przybory do higieny: szczoteczka i kubek do zębów, grzebień, mydło, tubka pasty, ręcznik, lusterko, worek; pytania quizu na kartkach; piłeczki ping-pongowe, łyżki, słupki do slalomu; 3 rodzaje soku w kartonikach z zasłoniętą etykietą: pomarańczowy, jabłkowy, marchwiowy, kubki; słomki, pestki dyni, talerzyki; 3 szklanki kiślu, łyżeczki; kartki do rysowania, pisaki, kredki, chustki do zasłonięcia oczu; plansza na punkty, punkty – kółka z tektury, naklejki dla dzieci z poszczególnych grup i dla kapitana; dyplomy, nagrody: książeczki nt zdrowia oraz kolorowanki edukacyjne jako nagrody pocieszenia.
PRZEBIEG KONKURSU:
1. Powitanie uczestników konkursu, przedstawienie członków Komisji;
2. Przedstawienie i wyjaśnienie reguł konkursu;
3. Przeprowadzenie poszczególnych konkurencji i przyznawanie punktów:
• SKŁADANIE OBRAZKA Z CZĘŚCI (cała grupa)
• ROZPOZNAWANIE DOTYKIEM przyborów do higieny (każda grupa po 2 przedmioty)
• QUIZ – ODPOWIEDZI NA PYTANIA (naradza się cała grupa, odpowiada kapitan) – po 5 pytań
• KONKURENCJA SPORTOWA – przenoszenie piłeczki ping-pongowej na łyżce po wyznaczonym torze (każdy z grupy)
• ROZPOZNAWANIE SOKU – po degustacji (wybrany przedstawiciel grupy)
• KONKURENCJA SPRAWNOŚCIOWA – przenoszenie słomką pestek dyni z talerzyka na talerzyk, w wyznaczonym czasie (wybrany przedstawiciel grupy)
• ZJADANIE KIŚLU – kto szybciej? (wybrany przedstawiciel grupy)
• RYSOWANIE JABŁKA z zamkniętymi oczami – kto ładniej? (wybrany przedstawiciel grupy)
4. Zliczenie punktów, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz dyplomów;
5. Podziękowanie i pożegnanie uczestników konkursu.
PYTANIA DO QUIZU: (pytania losuje przedstawiciel grupy)
1) DOKOŃCZ POWIEDZENIA: pracowity jak .....?, silny jak ...?, mądry jak ...?, zdrowy jak ...?.
2) CO MUSISZ MYĆ PO POSIŁKU, CO NAJMNIEJ 2 RAZY DZIENNIE?
3) JAKI JEST NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA?
4) CZYM JEST JABŁKO I GRUSZKA?
5) TAM ICH POSZUKAJ, GDZIE JABŁKA I JARZYNY, BO ZDROWIE PONAD WSZYSTKO LUBI ......
6) JEST NA NICH MNÓSTWO ZARAZKÓW, WIĘC MYJESZ JE ZAWSZE PRZED JEDZENIEM.
7) CO TO JEST? – DO PICIA, JABŁKOWY LUB POMARAŃCZOWY.
8) BARDZO LUBISZ JE JEŚĆ, ALE ONE PSUJĄ ZĘBY.
9) ZIMNE LUB GORĄCE, NAJZDROWSZE POD SŁOŃCEM, PIJĄ GO STARSI I DZIECI MAŁE, DLA KOŚCI I ZĘBÓW JEST WSPANIAŁE.
10) JAKIE PIECZYWO JEST ZDROWSZE? – BIAŁE CZY CIEMNE?
11) SŁUŻY DO MYCIA I DO PICIA, BEZ NIEJ NA ZIEMI NIE BYŁOBY ŻYCIA.
12) PRZYJEMNIE PACHNIE, ŁADNIE SIĘ PIENI, BRUDNE RĘCE W CZYSTE ZAMIENI.
13) JAKIE POKARMY SA NIEZDROWE? – PODAJ 4 PRZYKŁADY.
14) JAKIE NAPOJE SĄ NIEZDROWE?
15) CZYM JEST MARCHEWKA LUB OGÓREK?
16) WYJAŚNIJ POWIEDZENIE „RUCH TO ZDROWIE”
17) JAK NAZYWA SIĘ LEKARZ, KTÓRY LECZY TWOJE ZĘBY?
18) SĄ SŁONE, CHRUPIĄCE, ZROBIONE Z PLASTERKÓW ZIEMNIAKA I BARDZO NIEZDROWE.
19) NAZWIJ POSIŁKI – rano ...., w południe ..., po południu ..., wieczorem ...?
20) PIZZA, HAMBURGER, FRYTKI, HOT – DOGI TO .......?
Zasady konkursu:
1. W konkurencjach wiedzy - za każdą poprawną odpowiedź drużyna otrzymuje punkt.
Pytania losuje kapitan drużyny.
2. W konkurencjach sprawnościowych otrzymuje punkt drużyna, która najszybciej wykona zadanie lub przeniesie najwięcej przedmiotów, w określonym czasie.
3. W konkurencji plastycznej punkt zdobędzie drużyna, która najładniej wykona rysunek.
4. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
5. Nagrody otrzymuje zwycięska drużyna, a dyplomy wszyscy uczestnicy.