SCENARIUSZ WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH Z RODZICAMI nt. „OZDOBY CHOINKOWE”
1. UCZESTNICY: dzieci 4,5 – letnie i ich rodzice
2. PROWADZĄCA: Beata Licbarska
3. CELE OGÓLNE:
Rozbudzenie aktywności dzieci i rodziców
Dostarczenie wiedzy dotyczącej tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia
Odczuwanie więzi emocjonalnej z rodziną i przywiązania do najbliższych
Organizowanie warunków umożliwiających dzieciom rozwijanie zdolności i odczuwanie radości z podejmowanej aktywności umysłowej i plastycznej
Kształtowanie wrażliwości i ekspresji plastycznej.
4. CELE OPERACYJNE. DZIECKO:
Zna wybrane zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
Zna dawne i obecne sposoby strojenia choinki;
Ćwiczy spostrzegawczość;
Potrafi wybrać spośród innych ilustracje przedstawiające zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia;
Potrafi rozwiązać proste zagadki;
Rozwija zasób słów podając słowa określające choinkę;
Doskonali umiejętność planowania pracy;
Rozwija inwencję twórczą i sprawność manualną.
5. METODY: oglądowe, słowne, czynne, stawiania zadań, ćw. słownikowe, zagadki.
6. FORMY: grupowa, indywidualna, zespołowa.
7. POMOCE: ilustracja „Święta Bożego Narodzenia”, tekst wiersza B. formy „Choinka”, ilustracja „Opakowane prezenty” i obrazki przedstawiające te prezenty – zabawki, teksty zagadek o zabawkach i ilustracje do nich, ilustracja – „Choinka dawna i obecna”, ilustracje przedstawiające zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne, płyty CD z kolędami, MATERIAŁY DO WYKONANIA BOMBEK: kulki styropianowe, różne ziarenka, różne kształty makaronów, klej magiczny, bibuły karbowane – różne kolory, matowe i święcące, ozdobne wstążki, nitki, koraliki, farba w sprayu – złota i srebrna, brokaty, kleje brokatowe.
8. PRZEBIEG ZAJĘCIA:
• Słuchanie wiersza B. Formy „Choinka” ("Plany miesięczne 4-latki z elementami scenariuszy zajęć" Bożena Forma, Grażyna Majdańska wyd. Iwanowski, Płock 2002)
W kącie naszej sali
Pięknie przystrojona
Panna choineczka
Uśmiecha się do nas
Na niej bombki, łańcuch
Lampki kolorowe
Gwiazdeczki prześliczne
Złocone, bajkowe
Na jednej gałązce
Piernikowe ludki
A na innej siedzą
Małe krasnoludki
Pajacyk, kogucik
Maleńkie serduszka
Chrupiące ciasteczka,
Pachnące jabłuszka
Wkoło tańczą dzieci
Kolędy śpiewają
Na choince świecidełka
Radośnie wieszają.
• Odsłonięcie ilustracji „Święta Bożego Narodzenia” – rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów i tradycji świąt
• Pokazanie ilustracji „Choinka dawna i obecna” – poznanie sposobów strojenia choinek dawniej i obecnie – opisywanie ich.
• Zabawa ruchowa – naśladowanie poruszania się różnych zabawek (N. podaje nazwy sylabami)– pajacyk, samochód, lalka, pluszowy kotek
• Ćw. spostrzegawczości – przyporządkowanie ilustracji zabawek do zapakowanych prezentów
• W zespołach – wybieranie ilustracji pasujących do Świąt Bożego Narodzenia – 5 latki; rozwiązywanie zagadek nt zabawek i pokazanie ilustracji rozwiązania – 4 latki (lalka, narty, telefon, samolot, korale)
• Ćw. słownikowe – „Choinka jest ...” – podawanie słów określających choinkę.
• Pokazanie i wyjaśnienie sposobów wykonania bombki z kulki styropianowej – techniki do wyboru
I sposób - naklejanie makaronów i ziarenek wg własnej kompozycji na kulkę i malowanie jej
farbą w sprayu;
II sposób – oklejanie kulki bibułą karbowaną, wycinanie wzorków ze świecącej bibuły, papieru kolorowego, naklejanie koralików, makaronów, ziarenek, ozdabianie brokatem, cekinami;
III sposób – wg własnych pomysłów z wykorzystaniem przygotowanych materiałów
• Wspólna praca dzieci i rodziców – podczas pracy słuchanie i śpiewanie kolęd
• Ewaluacja - napisanie na małych karteczkach słowa określającego zajęcie.
• Wspólne porządkowanie stołów po zajęciach, pożegnanie dzieci i rodziców, zabieranie wykonanej bombki do domu.