KONSPEKT DLA DZIECI TRZYLETNICH PPRZEPROWADZONY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR4 W OŁAWIE
WIOLETTA CHMIELEWSKA
Temat: Na wiejskim podwórku.
Cele ogólne:
zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi na wsi,
rozwijanie poczucia rytmu,
Cele operacyjne:
dziecko, wie jakie zwierzęta żyją na wsi,
dziecko, potrafi śpiewać,
Metody:
zadań stawianych dziecku,
naśladowcza,
zabawowa,
Formy:
indywidualna,
praca z całą grupą,
Środki dydaktyczne:
Obrazek ,,Wiejskie podwórko”,szarfy,tamburyno, piosenka ,,Wyszła kura”,kredki, obrazki do kolorowania dla każdego dziecka, kredki.
Przebieg:
1.Oglądanie obrazka ,,Wiejskie podwórko”.
Rozpoznawanie i nazywanie przedstawionych na nim zwierząt.
Wysłuchanie ciekawostek o wiejskich zwierzętach.
2.Zabawa ,,Głosy z wiejskiego podwórka”.
Słuchanie odgłosów wiejskich zwierząt, naśladowanie ich głosem i ruchem.
3.,,Wyszła kura”- zabawa emisyjno- ortofoniczna.
Nauczyciel prezentuje nagranie piosenki, dzieci przypominają sobie słowa i melodię .Proponuje, by dzieci wykonały piosenkę głosami różnych zwierząt. Zwrotki będą śpiewać, udając krowę, kozę, barana, gęś na sylabach: me, be,mu, gę.
Refren na sylabach: pi,ko,kwa,kwi wcielając się w postać kurcząt, kur, kaczek, świnek.
,,Wyszła kura”
1.Wyszła kura na podwórze,
spodobało się tam kurze.
Ref. Drapu,drap,jedna z łap,
jest robaczek to go cap!
Drapu, drap, jedną z łap,
jest robaczek to go cap.
2.Na podwórzu dużo kurzu,
piórko,trawka i sadzawka.
Ref......................................
3.Kamyk,kwiatek i dżdżownica,
jaka piękna okolica!
Ref.....................................
4.,,Zwierzęta w zagrodzie” - kolorowanie obrazka według poleceń.
Bartek był na wsi. Jego ciocia i wujek mają tam gospodarstwo, gdzie hodują różne zwierzęta.
Czy wiesz, jakie zwierzęta są na obrazku?
Które zwierze jest niepokolorowane?
Jak możesz go pokolorować?
Pokoloruj plot.
Czy wiesz, jakie odgłosy wydaja zwierzęta przedstawione na obrazku?
Spróbuj je naśladować.
5.,,Chodzimy gęsiego”- zabawa ruchowa.
Nauczyciel ,, zamienia” dzieci w gąski, które które losują szarfy w dwóch kolorach: żółtym i niebieskim. Dwoje zostaje gęsimi mamami. Na szybki sygnał tamburyna ,,małe gąski”wybiegają na spacer w różnych kierunkach. Na miarowe,marszowe uderzanie dzieci ustawiają się szybko za swoją ,,mama gąską”mającą w tym samym kolorze szarfę i idą gęsiego.
Opracowała : Wioletta Chmielewska