KONSPEKT DLA DZIECI TRZYLETNICH PRZEPROWADZONY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OLAWIE
WIOLETTA CHMIELEWSKA
Temat : Nasza pani bawi się z nami.
Cele ogólne:
rozwijanie poczucia rytmu,
rozwianie mowy,
rozwijanie umiejętności wskazywania ii nazywania wybranych części ciała,
Cele szczegółowe:
dziecko rozpoznaje duże i małe zabawki,
uczy się śpiewać piosenkę,
koloruje obrazek,
chętnie bawi się z koleżankami i kolegami,
odpowiednio reaguje na zmianę dynamiki,
rozróżnia dzieci i dorosłych,
uczy się prawidłowo trzymać kredkę
bierze udział w zabawie,
Środki dydaktyczne:
małe i duże piłki, piosenka ,,Miś w przedszkolu”, kredki, kartka przestawiająca dziecko z dużą piłką
Metody pracy:
zadań stawianych dziecku,
ćwiczeń,
odtwarzania,
obserwacji i pokazu
Formy pracy:
indywidualna,
praca z całą grupą,
Przebieg:
1. Zabawa ruchowa ,,Balonik”.
Dzieci ustawiają się w kole wiązanym i zmniejszają je, tworząc małe kółeczko.
Wypowiadają rymowankę, mówią coraz głośniej i jednocześnie powiększają koło. Na słowo :trach siadają na podłodze.
2. ,,Duża pani – małe dzieci”- zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie.
Opisywanie różnic w wyglądzie osoby dorosłej i dziecka.
Wspólne ustalanie listy cech i atrybutów dziecka i osoby dorosłej.
3. Zabawa dydaktyczna ,,Duże piłki i małe piłeczki.
Dzieci siadają w parach .Każda para otrzymuje dwie piłki: dużą i małą.
Nauczyciel prosi o uważne przyjrzenie się nim i odpowiedzenie na pytania:
- czy obie piłki są takie same?
-czym się różnią?
-która jest mała, a która duża?
-jaki owoc swym kształtem przypomina duża i jaki mała?
-do jakich zabaw można wykorzystać piłki?
Następnie proponuje dzieciom wykonanie kilku zadań:
-małe piłki poukładajcie w rzędzie,
-duże piłki obok małych,
-osobno same małe,
-osobno duże,
-mała ,duża ,
-które służą do rzucania a które do turlania,
4. Nauka piosenki ,, Miś w przedszkolu”.
Słuchanie piosenki śpiewanej przez nauczyciela.
Rozmowa na temat treści piosenki.
Ponowne wykonanie utworu i zachęcenie do wspólnego śpiewania.
5. Zabawa ruchowa ,,Kto wyżej podskoczy”.
Na hasło:piłki w górę!piłki w dół!-dzieci podskakują w miejscu tak, jak potrafią. Słysząc hasło:piłki na półce-stają nieruchomo na swoich miejscach.
6. ,,Ulubiona piłka” - kolorowanie kredkami obrazka z piłką według własnego pomysłu ulubionym kolorem kredki. Zwrócenie uwagi na dokładność i estetykę pracy.
Opracowała : Wioletta Chmielewska
KONSPEKT DLA DZIECI TRZYLETNICH
Temat:Wiewiórka mała orzechy zbierała...
Cele ogólne:
zapoznanie ze sposobem przygotowania się wiewiórki do zimy,
rozwijanie mowy,myślenia,
rozwijanie sprawności manualnych,
rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie trzech
Cele operacyjne:
wie, w jaki sposób wiewiórka przygotowuje się do zimy,
uważnie słucha poleceń,
prawidłowo trzyma kredkę,
rytmicznie porusza się przy muzyce,
liczy w zakresie trzech,
Środki dydaktyczne:
ilustracja przedstawiająca wiewiórkę, obręcze, kasztany, nagranie z muzyką relaksacyjną, kasztany, żołędzie , orzechy, strzałki obrazek z konturem wiewiórki, kredki,pocięty obrazek wiewiórki
Metody:
zadań stawianych dziecku,
ćwiczeń,
Forma:
indywidualna,
praca z całą grupą,
Przebieg:
1.,,Ruda Wiewiórka” - oglądanie ilustracji przedstawiającej wiewiórkę, poznawanie ciekawostek na temat jej wyglądu i jesiennego zwyczaju gromadzenia zapasów na zimę np.
ma puszysty rudy ogon i rude futerko,
na uszach ma pędzelki,
świetnie skacze po drzewach,
można ją spotkać w ciągu dnia,
zbiera zapasy na zimę,
lubi nasiona, grzyby, owoce
mieszka w lesie lub w parku
2.Zabawa z podskakiwaniem ,,Małe wiewiórki”/ na sygnał dzieci wykonują podskoki obunóż w miejscu lub szukają dziupli ,wchodząc do środka obręczy/
3.,,Spiżarnia wiewiórki”- zabawa dydaktyczna z liczeniem.
Dzieci siedzą w kole. Na dywanie rozsypane kasztany. Nauczyciel trzymając,pacynkę zwraca się do dzieci aby pomogły zebrać wiewiórce zapasy na zimę. Uwaga, wybieramy się na poszukiwanie zapasów. Na klaśnięcie zatrzymajcie się i podnieście odpowiednia liczbę kasztanów, a następnie jak najszybciej włóżcie je do swojej obręczy. Nauczyciel za pomocą pacynki kieruje zabawą. Wyznacza liczbę kasztanów, które dzieci maja podnieść. Po zakończeniu zabawy dzieci z wiewiórką przeliczają liczbę kasztanów.
4.,,Wiewiórka”- słuchanie miniatury fortepianowej.
Nauczyciel prosi, aby dzieci podczas słuchania wyobraziły sobie wiewiórkę.
Po wysłuchaniu utworu zadaje dzieciom pytania:jak wyglądała wiewiórka?, co robiła? Zabawa naśladowcza przy muzyce.
5.Ćwiczenie graficzne – kolorowanie rysunku wiewiórki.
6.,,Droga do dziupli”- zabawa tropiąca po śladach.
Nauczyciel wcześniej rozkłada po sali strzałki oraz kasztany, żołędzie i orzechy.
Czyta dzieciom krótki tekst od wiewiórki:
Kochane przedszkolaki!Nie mogłam się z wami pożegnać, bo wezwał mnie dzięcioł. Jednak możecie mnie odwiedzić. Zapraszam do mojego królestwa. Zostawiłam Wam strzałki, które Was poprowadzą .Z pośpiechu zgubiłam żołędzie, kasztany i orzechy. Zbierzcie je do trzech koszyków. W każdym koszyku niech będą inne zapasy: w jednym żołędzie, w drugim kasztany a w trzecim orzechy. Czekam na was z utęsknieniem.
7.,, Orzeszki” - ćwiczenia oddechowe.
Dzieci siedzą na krzesełkach przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom łupiny po orzechach włoskich. Każde dziecko dostaje jedna połówkę. Następnie demonstruje sposób dmuchania.
8.Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej ,,Układamy wiewiórkę”
Dzieci układają wspólnie z nauczycielem z pociętych fragmentów obrazek wiewiórki. Nazywają poszczególne części jej ciała.
Opracowała : Wioletta Chmielewska