KONSPEKT ĆWICZEŃ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ Z WYKORZYSTANIEM GAZET PRZEPROWADZONY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OŁAWIE
Wioletta Chmielewska
TEMAT: ĆWICZENIA SPRAWNOŚCIOWE Z WYKORZYSTANIEM GAZET
Cele:
kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej,
wyrabianie umiejętności działania zespołowego
rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, zwinności i zręczności
Metody:
-zadaniowa,
-naśladowcza,
- improwizacji ruchowej.
Przybory:
gazety,
Część wstępna
1.Czynności organizacyjno – porządkowe.
Dzieci wchodzą do sali i poruszają się w dowolny sposób, ostrożnie, między
rozłożonymi gazetami. Na polecenie prowadzącej zatrzymują się i każde dziecko
podnosi gazetę.
2.Zabawa ożywiająca.
Bieg z wymijaniem i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocne
uderzenie w tamburyno i zapowiedź „burza” dzieci zatrzymują się i przyjmując dowolną
pozycję – chronią się przed zmoknięciem wykorzystując gazetę.
3. Ćwiczenie zwinnościowe – podrzucanie rozłożonej gazety w górę i naśladowanie
ciałem ruchu jej spadania.
Część główna
1. Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety – w skłonie w przód wymachy
gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach wyprost i potrząsanie gazetą w górze.
2. Klęk podparty, dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w
łokciach rękach opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji
wyjściowej. Powtórzone ostatni raz ćwiczenie pozwoli przejść do leżenia przodem za
przesuwaną gazetą.
3. W leżeniu przodem unieść gazetę trzymaną za końce oburącz (ręce zgięte w
łokciach skierowane w bok), dmuchać na gazetę wprowadzając ją w ruch.
4. Usiąść na złożonej gazecie, odepchnąć się piętami i rękami, zakręcić wkoło
(„karuzela”), a następnie odpychając się rękami z boku, a piętami z przodu wszyscy
poruszają się w dowolnych kierunkach (powtarzamy ćwiczenie łącznie 3 – 4 razy –
„karuzelę” i poślizg).
5. Położyć gazetę na podłodze, zwinąć ją po przekątnej w rulon i przeskakiwać przez
niego bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca.
6. Improwizacja ruchowa – dzieci, wykorzystując rulonik, naśladują różne ruchy –
szermierza, oszczepnika, zamiatacza ulic i inne.
7. Ugnieść gazetę tak, aby powstała kula (piłeczka) – rzuty i chwyty kulki w miejscu,
wchodzie, w biegu, rzuty i chwyty z dodatkowymi zadaniami, np.: przed chwytem
klasnąć, dotknąć ręką podłogi, zakręcić „młynka” rękami, wykonać obrót itp
8. W leżeniu przodem – przetaczanie kulki z ręki do ręki, podrzucanie kulki oburącz i
jednorącz.
9. Przesuwanie kulki stopą w różnych kierunkach .
Część końcowa
1,Bieg slalomem między ułożonymi kulami do mety a następnie powrót na linię startu.
2.Marsz z gazetą na głowie do chorągiewki , powrót.
3,Toczenie kulki ręką do chorągiewki, powrót.
4,Skoki obunóż przez kulki umieszczone na podłodze do mety, powrót.
5.Skoki obunóż do półmetka z kulą trzymaną między stopami, chwycenie kuli i rzut do
kosza, powrót.