KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH DLA PŁASKOSTOPIA PRZEPROWADZONY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OŁAWIE
WIOLETTA CHMIELEWSKA
Temat: Nasze stopy bawią się na wszelkie sposoby.
Cele główne:
wzmocnienie mięśni podeszwowych stóp,
rozwijanie czucia głębokiego mięśni stóp.
Umiejętności:
- zabawy z różnymi przyborami typowymi i nietypowymi.
Wiadomości:
- znaczenie poprawnego trzymania się w staniu , w siadzie oraz podczas zabawy
Cele wychowawcze:
zachęcenie do aktywnego i przyjemnego udziału w zajęciach poprzez
wprowadzenie atrakcyjnych przyborów i zabaw.
Przybory : klocki, kapsle, kasztany,woreczki z grochem
Przebieg:
1.Zabawa na powitanie ,,Stopy witają się ”.
/ Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/
Uczestnicy zabawy dobrani parami siedzą twarzami do siebie. Na hasło ,,prawe stopy witają się” - dzieci zbliżają do siebie prawe stopy i dotykają się częściami podeszwowymi. Na hasło ,,lewe stopy witają się”- dzieci zbliżają częściami podeszwowymi lewe stopy. W ten sposób dzieci witają się z innymi.
2.Zabawa ożywiająca ,,Wskaż przedmioty palcami stóp”.
/Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/
Uczestnicy zabawy biegają po całej sali na palcach, z rękoma ułożonymi w ,,skrzydełka”. Na sygnał wskazują wskazują raz prawą , raz lewą stopą różne przedmioty znajdujące się w sali.
3.Zabawa ,,Baletnica”.
/Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/
Dzieci siedzą na ławeczkach. Czubki palców dotykają podłogi, pięty uniesione w górę. Na sygnał przesuwają kolejno stopy do przodu i do tyłu – imitują kroki baletnicy chodzącej na czubkach palców.
4.Zabawa ,,Gąsienice”.
/Wzmacnianie podeszwowych mięśni stopy.
Rozwijanie czucia głębokiego/
Dzieci stoją wzdłuż ławeczek. Na sygnał naśladują ruchy gąsienicy, przesuwają prawe stopy do przodu, do wyznaczonej linii. Następnie lewe stopy naśladują ruch gąsienicy, wracając do ławeczek.
5.Zabawa ,,Przygotowania do porządków”.
/Wzmacnianie mięśni podeszwowych stóp.
Wzmacnianie mięśni brzucha/
Dzieci są podzielone na cztery grupy. Każda grupa stoi przy jednym pojemniku z przyborami. Na sygnał wszystkie dzieci palcami stóp ( raz prawej, raz lewej) wyciągają przedmioty z pojemnika i przenoszą je na wyznaczone miejsce. Na sygnał ,,odpoczynek” dzieci kładą się na dywanie i wykonują ruchy nóg ,,rowerek”. Zabawa kończy się gdy wszystkie przedmioty są przeniesione na wyznaczone miejsce.
6.Zabawa ,,Jeże”.
/Rozwijanie czucia głębokiego stóp.
Elongacja kręgosłupa/
Dzieci wchodzą na wyznaczone pole – do lasu, w którym ukryły się jeże. Na sygnał prowadzącego dzieci chodzą , biegają po wyznaczonym polu. Na sygnał ,,odpoczynek”- dzieci podchodzą do materaca, wchodzą i rozcierają stopy, a następnie naśladują pływanie,, strzałką”. Na sygnał ,,koniec odpoczynku” wracają do lasu.
7.Zabawa ,,Odkurzacz”.
/Wzmacnianie podeszwowych mięśni podeszwowych stóp.
Rozwijanie czucia głębokiego.
Wzmacnianie mięśni oddechowych.
Rozciąganie mięśni piersiowych/
Dzieci naśladują robienie porządków. Odkurzaczem , czyli palcami stóp, zbierają wszystkie rzeczy znajdujące się na wyznaczonym polu i wrzucają je do odpowiednich pojemników: wszystkie kapsle do jednego pojemnika, kasztany do innego itd. W czasie sprzątania na hasło ,,odpoczynek” - dzieci ustawiają się w kole i przyjmują pozycję średnią Klappa. Między nimi rozłożone są piłeczki do tenisa stołowego. Na sygnał prowadzącego wszyscy jednocześnie silnie dmuchają w piłeczki tak, aby potoczyły się one w stronę kolegów. Na hasło prowadzącego ,,koniec odpoczynku”- dzieci wracają do sprzątania.
8.Zabawa ,,Budowanie zamków z klocków”.
/Umiejętność zachowania poprawnej postawy podczas zabawy.
Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy/
Dzieci podzielone są na cztery grupy. Każda grupa zajmuje pozycję w siadzie ugiętym na materacach ( uczestnicy jednej grupy tworzą koło). Przed każą grupą znajdują się różne klocki. Zadaniem grup jest zbudowanie, za pomocą stóp, dowolnego zamku. Zabawa kończy się , gdy wszystkie budowle są ukończone. Wówczas prowadzący ocenia prawidłowość ćwiczenia, zachowanie prawidłowej postawy podczas zabawy oraz pomysłowość budowli.
9.Zabawa ,,Mycie się”.
/Usprawnianie mięśni podeszwowych stóp.
Dzieci po ciężkiej pracy – budowanie zamków- dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp ( stopy to mydełka)/
10.Zabawa ,,Wycieranie po myciu”.
/Usprawnianie mięśni podeszwowych stóp/
Dzieci po dokładnym umyciu się przystępują do wycierania, używając stóp jako ręcznika.
11.Zabawa ,,Wichura”.
/Ćwiczenia oddechowe/
Dzieci podzielone są na dwie grupy. Jedna z nich- to drzewa. Dzieci tej grupy wykonują siad skrzyżny z rękoma wyciągniętymi w górę ( jak drzewa z gałęziami)
Druga grupa - to wichura. Dzieci z tej grupy dmuchają z jednej strony na drzewa. Te kołyszą się na wietrze. Jeśli wiatr jest silniejszy – to drzewa kołyszą się bardziej.