SCENARIUSZ ZAJĘCIA GRUPA: 4 latki
Temat: „Barwy jesieni”
Cele główne:
- stwarzanie sytuacji umożliwiających poznanie odcieni kolorów podstawowych
Cele operacyjne:
- rozróżnia kolory podstawowe
Metody: słowne, działań praktycznych, zabaw integracyjnych
Formy pracy;
- indywidualnie
- z całą grupą
Środki dydaktyczne: karteczki w 4 kolorach, pudełko plastikowe, gitara, szarfy w omawianych kolorach
Przebieg zajeć:
1. Powitanie: zabawa integracyjna w parach; „Owczareczek”
2. Gimnastyka na wesoło: Ręce w górę robie wichurę , ręce w dół kłaniam się w pół, Macham rękami jak skrzydłami, A teraz trzęsę kolanami, Kopię niewidzialna piłkę, Zamykam oczy tylko na chwilkę, Tupie w podłogę tak jak mogę, I klaszczę w ręce jak najprędzej, Ściszam klaskanie, zwalniam tupanie, Aż zupełna cisza nastanie
3. Wysłuchanie piosenki „Malowała jesień” Rozmowa na temat piosenki i jesieni
- Kto szedł lasem?
- Co robiła Jesień?
- Na jakie kolory pomalowała liście?
- Jakie inne niż w piosence kolory liści spotykamy w przyrodzie?
- Oglądanie jesiennych liści.
4. "Taniec liści na wietrze” – ruch twórczy przy muzyce gitarowej
5. „Czary mary – czyli jak powstaje kolor pomarańczowy”. Dzieci wrzucają do przeźroczystego naczynia z wodą kawałki żółtej bibuły. Woda zabarwia się na żółto. Nauczycielka bierze bibułę czerwoną. Dzieci nazywają kolor bibuły. Mówią na jaki kolor czerwona bibuła powinna zabarwić wodę. Nauczycielka wyśpiewuje zaklęcie: ”Czary, mary”. Wrzuca kilka kawałków do wody. Powstaje kolor pomarańczowy. Nauczyciel wyjaśnia, że zmieszanie koloru żółtego i czerwonego daje kolor pomarańczowy. Dzieci same „czarują kolory wody” w innych naczyniach.
7. Nauczyciel śpiewa piosenkę kolory dzieci losują z pudełka kolorowe listki, nazywają kolor
Spójrz dookoła jak kolorowy jest świat,
Każda karteczka swój piękny kolor ma:
Czerwony, niebieski, zielony, żółty mam
Teraz wszystkie pokażę je wam.
Lubię kolory i na nie patrzyć chcę,
A dziś z Wami pobawić się nimi chcę.
9. Zabawa orientacyjno- porządkowa – Kolorowe szarfy- nauczyciel gra na gitarze dzieci maszerują. Kiedy muzyka milknie, nauczyciel wymienia kolor, dzieci z podanym kolorem maja stworzyć koło.
10. Praca plastyczna stworzenie jesiennych kolorowych drzew: stemplowanie gąbkami