KONSPEKT DLA DZIECI TRZYLETNICH
Temat: Lecą liście.
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na temat utworu,
rozpoznawanie kształtów liści,
dopasowywanie liści do odpowiednich obrazków,
poznanie nazw wybranych drzew,
rozwijanie sprawności manualnych,
Cele operacyjne:
dziecko uważnie słucha wiersza,
wypowiada się na temat jego treści,
rozpoznaje kształty liści,
dopasowuje liście do odpowiednich obrazków
wymienia nazwy wybranych drzew.
Środki dydaktyczne:
wiersz D. Gellner ,,Jesień”, różne kształty i rodzaje liści, farba, kartki papieru, ilustracja ,,Jesienny park”, ,kartonowe liście, wazony z przyczepionymi liśćmi dębu, kasztanowca i klonu,tamburyno,piesek- zabawka na smyczy
Metody pracy:
zadań stawianych dziecku,
ćwiczeń,
aktywizujące,
praktyczne
Formy pracy:
praca z całą grupą,
indywidualna
Przebieg:
1.Oglądanie liści, zwrócenie uwagi na kształt, kolorystykę, fakturę, wielkość. Dotykanie,wąchanie – próby określania zapachu.
2.Ćwiczenie graficzne ,,Listki”
Dzieci odbijają na kartonie dłonie pomalowane farbą. Po wyschnięciu obrysowują powstałe odbitki, próbują nadać im kształt liścia.
3.Zabawa orientacyjno – porządkowa ,, Dzieci i drzewa”.
Dzieci podzielone na dwie grupy : jedna – drzewa, stoją i poruszają gałązkami, druga – dzieci biegają przy dźwiękach tamburyna pomiędzy drzewami. Na sygnał zamiana.
4.Omówienie ilustracji przedstawiającej jesienny park, zwrócenie uwagi na drzewa liściaste i iglaste oraz ich kolorystykę.
5.Zapoznanie z treścią wiersza D. Gellner ,,Jesień”.
Nauczyciel recytuje wiersz, spacerując z psem maskotką uwiązanym na smyczy.
Gdy za liściem leci liść,
lubię z psem na spacer iść.
Pies na mnie spod grzywki zerka,
a drzewa są w rudych futerkach.
Rozmowa na temat wiersza:
Kto był na spacerze?
Co działo się z listkami?
Co robił pies?
Jak wyglądały drzewa?
Wyjaśnienie znaczenia słów : drzewa są w rudych futerkach.
6.Zabawa dydaktyczna rozwijająca umiejętność rozpoznawania różnych kształtów
,,Robimy kolorowe bukiety”
Dzieci spacerują po dywanie i zbierają liście : dębu, kasztanowca i klonu i wsadzają do odpowiednich wazonów oznaczonych listkami o określonym kształcie. Oglądają powstałe bukiety,próbują podać nazwy drzew z których pochodzą dane liście.
7.Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – składanie w całość papierowych liści pociętych na części / ćwiczenie indywidualne/
Opracowała : Wioletta Chmielewska