X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17295
Przesłano:
Dział: Świetlica

Sen niedźwiadka - scenariusz zajęć

Temat: „Sen niedźwiadka”

Cele:

1. Cele ogólne:
• rozwijanie oraz kształtowanie twórczej aktywności dzieci
• kształtowanie zdolności wizualizacji
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

2. Cele operacyjne:
Uczeń
o interesuje się przyrodą, chętnie dzieli się z innymi swoimi wiadomościami i obserwacjami,
o wypowiada się zdaniami na temat symptomów i uroków jesieni
o rozpoznaje i nazywa charakterystyczne jesienne zwierzęta oraz zjawiska
o poznaje specyfikę życia niedźwiedzia
o aktywnie uczestniczy w zabawach kinezjologicznych
o zgodnie współpracuje w grupie,
o rozwija i kształtuje zdolności manualne
o odpręża się, relaksuje i wycisza
o koncentruje
o pobudza wyobraźnię
o usprawnia ogólną koordynację wzroku, słuchu, ruchu
o integruje umysł i ciało
o uczy się wchodzić w role oraz kształtuje zdolności wizualizacji

Metody pracy:
pogadanka, metoda wpływy sytuacyjnego, zadaniowa, pokazowa, wizualizacja, ruchowa, twórcza, odtwórcza.

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Materiały:
Płyta CD z muzyką relaksacyjną i odgłosami zwierząt, magnetofon/komputer, arkusze papieru, kubeczki z wodą, farby, miski, papierowe ręczniki, pojemniczki na farbę, fartuszki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci i przedstawienie tematu zajęć

2. Uroki jesieni –

• Uczniowie na prośbę wychowawcy sami wskazują symptomy i uroki jesieni: pogoda, rośliny, ptaki, zwierzęta.

• Przygotowania do zimy – uroki jesieni: Rozpoznawanie obrazków
Nauczyciel przedstawia dzieciom informacje obrazujące uroki jesieni oraz materiały ukazujące najcharakterystyczniejsze zwierzęta obserwowane jesienią

• Życie niedźwiadka.
Nauczyciel przedstawia dzieciom informacje ukazujące charakterystykę i specyfikę życia niedźwiedzia. Pokazuje kolorowe ilustracje, zachęca do wypowiadania się na temat prezentowanych informacji. Prezentuje też dźwięki wydawane przez niedźwiedzie.

3. Zabawy ruchowe z elementami kinezjologii (do muzyki relaksacyjnej – np. dołączonej do pierwszego slajdu z prezentacji Sen niedźwiadka)
• jesienny spacer
• zabawa z liśćmi
• niedźwiadek: porykuje, rozciąga się, ociera o drzewa, wspina
• ćwiczenia oddechowe – przygotowanie do medytacji
• od stóp do głów
• inne oddychanie

4. Fantazja sterowana – „Sen niedźwiadka” – bajka relaksacyjna (prezentacja z muzyką z www.swietlica.join.pl/publikacje.html)

5. Misie piją wodę – po zajęciach z kinezjologii dzieci piją wodę z kubeczków i zajmują miejsca przy stolikach.

6. Wykonanie twórczej pracy plastycznej do fantazji sterowanej „Sen niedźwiadka”.

7. Rozmowa w kręgu o pracach.

8. Podsumowanie :
Rundka kończąca: „Najbardziej podobało mi się...” , słodki poczęstunek.


Załącznik 1 - Przykładowy tekst do zabaw

Przykładowy tekst do zabaw ruchowych z elementami kinezjologii

Jesienny spacer:

Wyobraź sobie, że jest przepiękny jesienny dzień.
• Maszerujemy swobodnie oddychając
• Wyciągamy ręce,
• przeciągamy się
• nabieramy powietrze
• wydychając robimy skłony – opuszczając otwarte wyciągnięte dłonie

Zabawa z liśćmi
• Szuranie
• Rzucanie

Znów spacer, z oddychaniem

Skłon – i tak zostajemy w pełnym skłonie opierając ręce na podłodze/ziemi, dotykając mchu - stając się magicznie niedźwiadkami na 4 łapkach.

Niedźwiadek
• Powolne chodzenie
• Porykiwanie,
• Przeciąganie
• Opieranie się o ścianę
• Wchodzenie po miód na drzewo

Ćwiczenia oddechowe – przygotowanie do medytacji.
a. Wyobraźcie sobie, że odpoczywacie w lesie, tak jak troszkę zmęczone misie. Czujecie zapach miodu. Wciągamy ten zapach przez nos, bez otwierania ust. Zatrzymujemy ten zapach w brzuszkach. I wypuszczamy powietrze przez nos.
b. Teraz leżymy ( wyobrażając sobie leżenie na mchu), słuchamy muzyki relaksacyjnej – „Zachód słońca”

Od stóp do głów

A teraz proszę połóż się jeszcze raz i znów stań się dzieckiem....
Połóż się na plecach, rozluźnij całe ciało, spokojnie oddychaj. Wsłuchaj się w swój oddech.

Połóż na głowie lewą rękę ...Weź wdech i wydychając powietrze przesuń głowę w lewą stronę . Poleż tak chwilę, teraz wróć do wcześniejszej pozycji i tym razem weź wdech i połóż prawą rękę na głowie i wydychając powietrze przesuń głowę w prawą stronę.
Powtórz ćwiczenie.
Przy każdym ruchu obserwuj jak daleko sięgasz.... Teraz ćwicząc dociskaj piętami podłogę.

Inne oddychanie

Teraz zamknij oczy. Odpręż się, oddychaj spokojnie...
Pomyśl, że z każdym wdechem odżywiasz, wzmacniasz swoje ciało i mózg,
a z każdym wydechem pozbywasz się tego co jest Ci już niepotrzebne.

Oddychaj głośno wsłuchaj się w swój oddech...
Wyobraź sobie, że teraz oddychają Twoje dłonie, stopy, nogi, ręce, całe ramiona, serce...

Poczuj jak krew dostarcza tlen do każdego zakątka ciała..

Leżąc przenieś się w wyobraźni w świat, który zaraz Ci przedstawię....

(przejście do bajki relaksacyjnej >> Sen niedźwiadka.)


Opracowała
Magdalena Słowik
nauczyciel SP 25 z Oddziałami Integracyjnymi
im. H. Ch. Andersena w Olsztynie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.