Konspekt zajęć
„Kraina zmysłów”
Data: 25.05.2012
Prowadząca: Monika Puchalska
Czas trwania: 1,5h
Cel ogólny: integrowanie zespołów rewalidacyjno-wychowawczych i uczniów Szkoły Podstawowej Integracyjnej
Cele szczegółowe: - rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy
- dostarczanie wrażeń zmysłowych
Metody pracy: praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: płyta Cd, magnetofon, olejki zapachowe, owoce, materiały o różnej fakturze, piłki, bańki mydlane, instrumenty muzyczne
Przebieg zajęć
1.Powitanie
2. Swobodny taniec do muzyki irlandzkiej
3. Taniec w kole do muzyki polskie
4. Podział dzieci na grupy:
a. grupa pomarańczowa idzie do Krainy Smaku i Węchu
-tu dzieci wąchają olejki kwiatowe i owocowe
-degustują słodkie owoce (jabłka, banany i gruszki)
b. grupa żółta idzie do Krainy Dotyku
-dzieci pełnosprawne losują numerki , pod którymi kryją się przedmioty o różnej wielkości i różnym kształcie; z zamkniętymi oczami muszą je odgadnąć
- za dzieci niepełnosprawne numerek losuje opiekun, z którego pomocą dotykają dany przedmiot
-„droga pełna niespodzianek”
(na podłodze leżą różne materiały, folie, maty; zadaniem dziecka jest przejście po ścieżce na boso; dzieci niepełnosprawne z pomocą opiekuna dotykają materiały dłonią)
c. grupa czerwonych zostaje w Krainie Ruchu
-zabawy z piłkami
(dzieci pełnosprawne podają piłki różnej wielkości dzieciom niepełnosprawnym)
-zabawy z bańkami mydlanymi
(dzieci pełnosprawne dmuchają bańki dzieciom pełnosprawnym)
-zabawy muzyczne z instrumentami
(dzieci pełnosprawne chodzą wokół wózków, grając na instrumentach)
5. Zamiana grup
(po skończeniu zabawy w danej krainie, następuje zamiana pomiędzy grupami)
6. Swobodny taniec wokół wózków
7. Pożegnanie