Konspekt zajęć
„Bawmy się razem”- zajęcia integracyjne zespołów rewalidacyjno-wychowawczych z przedszkolakami
Data: 19.06.2012
Prowadzące: Monika Puchalska
Czas trwania: 1h
Cel ogólny: integrowanie dzieci pełnosprawnych z dziećmi niepełnosprawnymi
Cele szczegółowe: -pogłębienie więzi pomiędzy dziećmi pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi
-rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy
- dostarczenie pozytywnych wrażeń
Metody pracy: słowna, pokaz, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa zindywidualizowana
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta Cd, chusta animacyjna, folia malarska, bańki mydlane, słodycze, kawa, herbata
Tok zajęć
1.Przywitanie
2.Zabawa wprowadzająca „ Trochę się boimy”
-nauczyciel śpiewa piosenkę a dzieci przedszkolne machają do dzieci niepełnosprawnych
3. Zabawa powitalna „ Witamy Kasię”
-wszystkie dzieci stoją w kole i wykonują polecenia zgodnie z treścią piosenki
4. Zabawa w „Pociąg”
-dzieci z przedszkola tworzą pociąg i poruszają się nim wokół dzieci na wózkach
5. „Mrówki”
-dzieci pełnosprawne dzielą się na 3 grupy: mrówki, słonie i dinozaury; poszczególne grupy poruszają się wokół dzieci niepełnosprawnych, jednocześnie wykonując polecenia n-la , np. idą wokół wózków, tworzą pary wokół dzieci na wózkach
6.Zabawa „Nasionko”
- dzieci niepełnosprawne są nasionkami a przedszkolaki wykonują ruchy rękami nad nimi zgodnie z treścią śpiewanej piosenki
7. „Kolorowy świat” z chustą animacyjną
-dzieci niepełnosprawne ustawiają się w środku koła zaś dzieci przedszkolne poruszają chustą do rytmu powyższej piosenki
8. Zabawa w „Mokry świat” z folią malarską
-dzieci niepełnosprawne stoją wewnątrz a przedszkolaki poruszają nad nimi folią malarską zgodnie ze wskazówkami w piosence
9. Bańki mydlane
-przedszkolaki spontanicznie puszczają bańki dla dzieci niepełnosprawnych
10.Poczęstunek
11.Pożegnanie