SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW W GRUPIE 4-, 5-LATKÓW W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH
Temat: Rodzinne zabawy ruchowe. Zajęcia otwarte z udziałem rodziców.
Termin: 12.11.2012 r.
Osoby prowadzące: Ewelina Chojna.
Cel ogólny:
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe.
Cele operacyjne:
- Dziecko ma świadomość ciała swojego i ciała partnera.
- Dziecko zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica.
- Dziecko czerpie radość z zabawy z rodzicem.
Formy pracy: grupowa, ćwiczenia w parach
Pomoce: piłki, tamburyno, dla rodziców i dzieci wygodny strój gimnastyczny
Metody: praktycznego działania, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie rodziców i dzieci.
2. ,,Iskierka” – zabawa integracyjna. Ustawienie w kole, trzymanie się za ręce, na przemian stoją rodzice i dzieci. Uściśnięcie dłoni osoby po lewej stronie, przekazanie uścisków aż wróci do pierwszej osoby.
3. ,,Witaj”- powitanie różnymi częściami ciała, witają się wszyscy uczestnicy zajęć.
4. ,,Kołyska”- siedząc, rodzic obejmuje dziecko ramionami, nogami i tułowiem, delikatnie kołysze się z boku na bok. Zamiana ról.
5. ,,Turlanie” - rodzice leżą na brzuchu, dziecko turla się wzdłuż ciała rodzica, w górę i w dół.
6. ,,Masaż pleców”- dzieci kładą się na podłodze, na plecach, rodzice chwytają dzieci za kostki i powoli ciągną po sali w linii prostej lub serpentyną.
7. ,,Tunel”- ćwiczenie wspólne dla wszystkich uczestników, rodzice tworzą tunel, dzieci najpierw przechodzą dołem, potem po plecach rodziców w asekuracji nauczycielek.
8. ,,Jazda na koniu”- rodzice wożą dzieci na plecach po całej sali, dzieci obejmują w tym czasie rodziców udami i rękami.
9. ,,Masaż”- masaż ciała dziecka przy użyciu piłki, rodzice otaczają piłką ciało dziecka nazywając poszczególne części ciała.
10. ,,Robimy pizzę” – dzieci masują plecy rodziców wg instruktażu nauczycielki:
- czyścimy stół- masowanie placów cała dłonią
- myjemy dłonie- naśladowanie uchu mycia rąk
- wysypujemy składniki: mąkę, drożdże, wodę-delikatnie pukamy plecy opuszkami palców
- zagniatamy ciasto- ugniatanie całych placów dłońmi
- wałkujemy ciasto- masowanie placów obiema dłońmi
- kroimy dodatki do pizzy- bokiem dłoni oklepujemy całe plecy
- wsuwamy do pieca- jeden posuwisty ruch ręką po plecach
- wyciągami pizzę- posuwisty ruch ręką wzdłuż pleców
- kroimy pizzę- przeciągamy kilkakrotnie palcem wskazującym po plecach
- jemy pizzę- naśladowanie spożywania pizzy
- myjemy stół- masujemy plecy całą dłonią
- myjemy ręce- naśladowanie ruchu mycia rąk
11. ,,Walka kogutów:- rodzice i dzieci robią przysiad naprzeciw siebie, wyciągają dłonie przed siebie krzyżują je i siłują się , kto pierwszy się przewróci.
12. ,,Kto to taki”- dzieci ustawiają się w szeregu, rodzice z zamkniętymi oczami, za pomocą dotyku odgadują, które to ich dziecko. Zamiana ról dzieci próbują odgadnąć, który to jest ich rodzic.
13. ,,Lustro’- rodzice i dzieci stoją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy i gesty. Na zakończenie rodzic masuje dziecko od głowy w dół, boki ciała, tył i przód.
14. ,,Fala” - pożegnanie na zasadzie iskierki, jedna osoba robi przysiad, wstaje i tak po kolei.
15. Podziękowanie za udział.