X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17235
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Marchewki. Scenariusz imprezy przeprowadzonej w grupie dzieci 3-letnich

Scenariusz imprezy przeprowadzonej w grupie dzieci 3-letnich
„Dzień Marchewki”

Cele:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a w szczególności marchewki
- utrwalenie wiadomości z zakresu rozpoznawania i nazywania warzyw
- wdrażanie do uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania
- rozwijanie aktywności twórczej i pomysłowości
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej

Środki dydaktyczne:

- pomarańczowa koperta ze śladami króliczych łapek, w której znajduje się list od królika Szarusia i 5 sylwet dużych marchewek z opisanymi z jednej strony zadaniami; piosenka „Urodziny marchewki”; magnetofon; plakat ze słowami piosenki i obrazkami warzyw;
20 marchewek z masy papierowej; obrazki przedstawiające warzywa (marchewka, burak, cebula, kapusta, ziemniak, ogórek); karton A4 z otwieranymi okienkami do zasłonięcia obrazków; pomarańczowe kształty z folii piankowej; marchewki pocięte w słupki i krążki; duża taca; kasza manna; drugi list od królika Szarusia; medale „Marchewkowy detektyw”; sok marchwiowy; kubeczki

Formy pracy:

- zbiorowa

Metody pracy:

- słowna (objaśnienia, instrukcje, rymowanka, rozmowa)
- praktyczna (zadania stawiane do wykonania)
- oglądowo-praktyczna (pokaz plakatu i ilustracji połączony z zadaniem)

Miejsce realizacji: sala przedszkolna

Czas przeprowadzenia imprezy : 1 godzina


Przebieg „Dnia Marchewki”:

1. Powitanie wszystkich dzieci

Dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Nauczycielka wita wszystkich słowami: Dziś jest dzień wyjątkowy, bo zupełnie marchewkowy. Pomarańczowe stroje mamy i do zabawy razem ruszamy.


2. Odczytanie listu od królika Szarusia

Nauczycielka informuje dzieci o znalezionej w sali przedszkolnej kopercie. Zwraca się do nich: Przyjrzyjcie się uważnie śladom pozostawionym na kopercie, a może dowiecie się kto wam ją zostawił. Dzieci samodzielnie lub wspólnie z prowadzącą dochodzą do wniosku, że to prezent od królika. Przedszkolaki wyjmują z koperty list, który odczytuje nauczycielka:

Witajcie dzieci! Jestem królik Szaruś. Dowiedziałem się od wróbelków, że obchodzicie dziś w przedszkolu „Dzień Marchewki”. Jak wiecie, jest ona moim wielkim przysmakiem, uwielbiam chrupać świeżutkie marchewki. Z okazji tego święta postanowiłem przygotować dla was kilka ciekawych zadań. Po ich wykonaniu czeka na wszystkich miła niespodzianka. Życzę wspaniałej zabawy i powodzenia!


3. Wykonywanie zadań przygotowanych przez królika Szarusia

Przedszkolaki kolejno wyjmują z koperty sylwety dużych marchewek, a nauczycielka odczytuje napisane na nich zadania.

Zadanie 1 – Słuchanie piosenki „Urodziny marchewki” połączone z prezentacją planszy

Przed wami dzieci pierwsze zadanie. Wiem, że rozpoznajecie już niektóre warzywa. Wysłuchajcie uważnie piosenki „Urodziny marchewki”, a następnie wymieńcie pojawiające się w niej warzywa. Spójrzcie na przygotowaną planszę. Posłuchajcie jeszcze raz czytanego przez nauczycielkę tekstu, podpowiadając jej nazwy kolejnych warzyw. Zastanówcie się razem, dlaczego marchewka jest tak ważnym warzywem.

Zadanie 2 – „Na tropie marchewki”

Zamieniłem waszą salę przedszkolną w marchewkowy ogród. W różnych jej miejscach ukryłem marchewki. Każdy musi odszukać jedną dla siebie. Ten, komu się uda wraca szybko na swoje miejsce.
Zadanie 3 – „Marchewkowe pląsy”

Świetnie moje kochane przedszkolaki! Odnaleźliście wszystkie marchewki. Zapraszam teraz do tańca przy muzyce z odnalezionym warzywem. Poruszajcie się tak, aby nie wypadło ono wam z rąk.

Zadanie 4 – „Warzywa zza okienka”

To już czwarte zadanie przygotowane dla was. Będzie ono polegało na odgadnięciu, jakie warzywo ukryło się na obrazku zasłoniętym kartonikiem z okienkami. Przyglądajcie się uważnie odsłanianym warzywom i zgadujcie. Za każde poprawne rozwiązanie otrzymacie coś w prezencie.

Zadanie 5 – „Marchewkowa kompozycja”

Brawo! Odgadliście nazwy ukrytych warzyw. Przed wami ostatnie zadanie. Będzie ono polegało na ułożeniu wspólnego dzieła z pokrojonych marchewek. Każdy po kolei położy na tacy z kaszą manną kilka kawałków, tworząc wspólną kompozycję. Porozmawiajcie z panią na temat powstałej pracy i spróbujcie nadać jej odpowiedni tytuł.


4. Odczytanie listu od królika Szarusia, wręczenie medali „Marchewkowy detektyw”

Po wykonaniu wszystkich zadań nauczycielka odczytuje list od królika Szarusia, który został wsunięty pod drzwi sali przedszkolnej:

Gratuluję! Świetnie sobie poradziliście. Wykonaliście wszystkie przygotowane dla was zadania. Doceniam wasze starania, dlatego dla każdego przedszkolaka przygotowałem medal „Marchewkowego detektywa”. Noście je z dumą. Życzę wam wielu niezapomnianych przygód. Królik Szaruś.


5. Podsumowanie

Nauczycielka dziękuje dzieciom za ich starania oraz wysiłek włożony w pracę, po czym zaprasza wszystkich na degustację świeżej marchewki i soku z marchwi. Po poczęstunku nikt nie ma już wątpliwości, że warzywa są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Nauczycielka proponuje: Zawołajmy wszyscy razem. Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.