Scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich
Temat zajęć: „Droga listu”
Cel ogólny:
• Dziecko poznaje drogę, którą musi przebyć list zanim trafi do adresata
Cele szczegółowe:
• Dostrzega zależności przyczynowo- skutkowe
• Wypowiada się całym zdaniem
• Ćwiczy narządy mowy na zgłoskach „wrrr”, „dzyń”, „tra ta ta”, „tup”, „tur”
• Kształtuje poczucie rytmu
• Układa historyjkę obrazkową
• Zna drogę listu od nadawcy do adresata
• Słucha piosenki
Metody:
• Słowna, oglądowa, praktycznego działania
Środki:
• kaseta z nagraniem piosenki, historyjka obrazkowa, klej
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel włącza taśmę z piosenką pt.”Listonosz” (sł. A. Sęk, muz. P. Jarosz). Przygrywka powoduje zebranie się dzieci i wysłuchanie nowej piosenki. Rozmowa na jej temat.
2. Na dywanie leżą ilustracje do historyjki obrazkowej, dzieci przyglądają się im i słuchają nauczycielki.
3. Opowiadanie pt. „Wędrówka listu”:
- analiza opowiadania
- ułożenie historyjki obrazkowej
I obrazek – dziewczynka nakleja na kopertę znaczek
II obrazek – wrzuca list do czerwonej skrzynki
III obrazek – listonosz wiezie list w torbie
IV obrazek – listonosz oddaje list adresatowi
4. Zwrócenie uwagi na kolejność przekazywania listu – wrzucenie listu do skrzynki, segregowanie na poczcie, wiezienie listu do danych miejscowości, przenoszenie listu przez listonoszy.
5. Opowieść rytmiczno-ruchowa, pt. ”Jedzie listonosz”.
Listonosze wychodzą z domu do pracy – marsz w rytm akompaniamentu. Patrzą na zegarek – jest już późno, biegną truchtem na pocztę. Wkładają swoje listy do torby, wsiadają na rowery i naśladują jazdę, dzwoniąc dzwonkiem ”dzyń, dzyń”. Nagle na ich drodze pojawia się ciężarówka. Listonosze zsiadają z rowerów i czekają aż ona przejedzie (naśladują warkot ciężarówki- wrrr...). Listonosze idą, prowadząc rower po piaszczystej, polnej drodze. Nagle nadjeżdża traktor. Stoją i czekają aż on przejedzie (naśladują warkot –tur, tur,tur). Teraz już lepsza droga, wsiadają na rowery i szybko jadą dalej. To już południe. Słychać hejnał na wieży (naśladują głos trąbki tra-ta t-ta). Dojechali wreszcie do domu- biegną szybko: tup, tup, tup, pukają: puk, puk i wręczają list. Powrót listonosza na pocztę. Znów spotyka traktor, ciężarówkę. Zostawia torbę na poczcie i marszowym krokiem wraca do domu. W domu odpoczywa- dzieci leżą swobodnie na dywanie, nie potrącają się, odpoczywają.
6. Dzieci siadają do stolików, układają historyjkę, po sprawdzeniu poprawnej kolejności, naklejają ją na kartkę.
7. Ułożenie prac do teczek, sprzątnięcie miejsca pracy.
8. Ponowne wysłuchanie piosenki pt. „Listonosz”.
Przygotowała:
Anna Sumionka