Numer: 1721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich "Zagadki Pani Jesieni"

CEL EDUKACYJNY:

Przyswojenie umiejętności: klasyfikowania figur geometrycznych, określania kierunków w przestrzeni, dzielenia na sylaby, wyodrębniania wyrazów w zdaniu, przeliczania elementów zbiorów przez łączenie w pary.


SYTUACJE EDUKACYJNE:

Zbadanie poziomu umiejętności dzieci w zakresie kształtowanie pojęć dotyczących położenia przedmiotów w stosunku do innych przedmiotów, określania kierunków w przestrzeni, klasyfikowania figur geometrycznych; a także dzielenia na sylaby, wyodrębniania wyrazów w zdaniu.


UMIEJĘTNOŚCI:

 rozwiązywanie zagadek słownych,
 globalne odczytywanie napisów,
 przeliczanie wyrazów w zdaniu,
 określanie kierunków w przestrzeni: w prawo, w lewo, w przód, w tył, do góry, na dół,
 klasyfikowanie figur wg: koloru, grubości, wielkości, kształtu,
 manipulowanie na konkretach,
 porównywanie przez łączenie w pary,
 znajomość liter i cyfr,
 stosowanie się do poleceń nauczyciela.


POMOCE:

Zagadki, napisy z nazwami miesięcy do globalnego czytania , ilustracje, zdania do odczytania, układanki sylabowe, „Taniec kurcząt w skorupkach” M. Musorgskiego, fragment „Bajki o jesiennym szalu” E. Ostrowskiej, liczmany w postaci zasuszonych liści, klocki Dienese’a, składanka muzyczna, utwór w rytmie samby, kartki z literami: A, T, O, I, C, wizytówki dla każdego dziecka, kartki dla każdego dziecka z zadaniami utrwalającymi znajomość: orientacji w przestrzeni, położenia przedmiotów w stosunku do innego przedmiotu: na, pod, z lewej, najniżej, najwyżej, kierunków w przestrzeni, kształtu figur, porównywania elementów zbiorów.


PRZEBIEG:

1. Dzieci otrzymują list od Pani Jesieni, a w nim 4 zadania.
Nauczycielka odczytuje pierwsze zadanie:
 dzieci mają na podstawie zagadek rozpoznać nazwy miesięcy,
 odszukać i odczytać napisy, uporządkować wg kolejności,


2. Nauczycielka odczytuje drugie zadanie:
 dzieci mają rozpoznać poszczególne miesiące na podstawie ilustracji,
 przyporządkować odpowiadające ilustracjom zdania,
 przeliczyć wyrazy w zdaniach


3. „Tańczące literki” – zabawa ilustrowana ruchem do utworu M. Musorgskiego - „Taniec kurcząt w skorupkach”; podczas przerwy w muzyce dzieci pokazują ciałem litery wskazane przez nauczycielkę,


4. Trzecie zadanie Pani Jesieni:
Układanka sylabowa – dzieci otrzymują układanki, składając obrazek układają jednocześnie podpis pod nim; dzielą utworzony wyraz na sylaby,


5. „Aerobik” – zabawa ruchowa, określanie kierunków w przestrzeni,


6. Czwarte zadanie Pani Jesieni:
„Bajka o jesiennym szalu” – E. Ostrowskiej – manipulowanie liścmi „pod dyktando” nauczycielki,


7. „Jaka to figura ?” – zabawa ruchowa ilustrowana ruchem do składanki muzycznej; podczas przerwy w muzyce klasyfikowanie figur.


8. Niespodzianka dla Pani Jesieni, dzieci wykonują prace indywidualne:
 odszukują wizytówki i przyklejają w prawym górnym rogu kartki,
 rysują jabłko na stole, piłkę pod stołem,
 rysują drzewo z lewej strony domu, kolorują balonik znajdujący się najwyżej na zielono, a najniżej na niebiesko,
 kolorują wszystkie trójkąty na niebiesko,
 przeliczają liczbę elementów zbiorów łącząc je w pary (tam gdzie jest więcej elementów rysują słoneczko).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.