SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA DZIECI 3-4 LETNICH
Temat: „Wietrzne figle”-zestaw zabaw ruchowych usprawniających cały organizm.
Prowadząca: mgr Katarzyna Lisecka
Data: ...
Grupa: ...
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 15 min.
Cele ogóle:
• zaspakajanie potrzeby ruchu w sposób kontrolowany i społecznie akceptowany,
• kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,
• rozwijanie poczucia przynależności do grupy,
• wyzwalanie radości wspólnego śpiewu i ruchu,
• kształtowanie wyobraźni,
• odreagowywanie napięć i negatywnych emocji,
• wyzwalanie swobodnych zachowań i rozładowywanie nagromadzonej energii.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Umie współdziałać w zespole,
• Wykonuje zadania, stosuje się do poleceń nauczyciela,
• Zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywania ćwiczeń,
• Potrafi zaśpiewać piosenkę,
• Potrafi reagować ruchem na przerwę w muzyce,
• Rozwija sprawność ruchową.
Metody:
• czynne – kierowania własną działalnością dziecka,
• percepcyjne – obserwacji i pokazu,
• słowne – objaśnienia i instrukcje.
Forma pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyta z piosenkami dla dzieci „Rymowana gimnastyka dla smyka”, płyta z muzyką relaksacyjną, kolorowa bibuła, kolorowe piórka, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
(Przed zajęciami nauczyciel wietrzy salę)
1. „Przekazujemy sobie uśmiech”- przywitanie z dziećmi
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi do dzieci: „Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu” – dotyka ramienia dziecka siedzącego obok (po prawej stronie) i patrząc mu w oczy uśmiecha się. Dzieci przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi i uśmiechają się najpiękniej, jak potrafią.
2. „Zgaduj-Zgadula”-wysłuchanie zagadki:
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę:
Nie ma ust- a dmucha
Nie ma skrzydeł – a leci
Czasem mrozi, czasem chucha
Co to? Czy odgadną dzieci? (wiatr).
3. „Zabawy z wiatrem” -zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence (płyta „Rymowana gimnastyka dla smyka).
4. „Taniec wiatru” -dzieci biegają po sali w rytm muzyki w różnych kierunkach z bibułą
w ręku. Gdy muzyka cichnie-wiatr ustaje (dzieci zatrzymują się i stoją w bezruchu), gdy muzyka staje się głośniejsza- wiatr nasila się ( dzieci znów przemieszczają się po całej sali).
5. „Mały wietrzyk, duży wiatr”- usprawnianie narządów artykulacyjnych - ćwiczenia oddechowe. Dzieci otrzymują kolorowe piórka, kładą je na dłoni. Na hasło nauczyciela „mały wietrzyk”-dzieci delikatnie zdmuchują piórko z dłoni, na hasło „duży wiatr”-dzieci mocno zdmuchują piórko.
6. „Powiew wiatru”- zabawy z chustą animacyjną. Aby stworzyć mocny powiew wiatru wszystkie dzieci unoszą chustę do góry, a następnie szybko ją opuszczają i kucają, aby stworzyć delikatny powiew dzieci na stojąco poruszają chustą.
6. Ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci leżą na plecach, głęboko oddychają, słuchają muzyki.
7. Zakończenie zajęć. Dzieci siedzą w kole, dziękują sobie za wspólną zabawę przez podanie ręki koledze/koleżance - najpierw z prawej, a potem z lewej strony.