Scenariusz zajęć logopedycznych
Prowadząca: Alicja Rochowiak
Temat: Ćwiczenia różnicujące głoski „s” i „sz”
Cel: opanowanie różnic w wymowie i pisowni spółgłoski syczącej „s” i szumiącej „sz”
Metody: słowna, praktycznego działania
Forma: indywidualna
Środki dydaktyczne: lusterko, dżem, miód, karta pracy, kosze, piłki, instrumenty muzyczne, ilustracje, kaseta magnetofonowa
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
Ćwiczenia warg:
• wysuwanie i spłaszczanie złączonych warg
• zakładanie wargi dolnej na górną i vice versa
• cmokanie
• gwizdanie
Ćwiczenia języka:
• wysuwanie i chowanie języka
• unoszenie języka w kierunku nosa
• oblizywanie górnej wargi
• oblizywanie ruchem okrężnym warg posmarowanych dżemem lub miodem
• unoszenie czubka języka do dziąseł (z artykulacją głoski „l”)
• kląskanie czubkiem języka
2. Ćwiczenia oddechowe
• unoszenie rąk w górę podczas wdechu, spokojne opuszczanie rąk przy wydechu
• wykonanie wydechu wymawiając „s” z jednakową głośnością
• wykonanie wydechu wymawiając „s” cicho/głośno
• naśladowanie szumu wiatru
3. Ćwiczenia powtórzeniowe - przypomnienie ułożenia artykulatorów przy wymowie głoski „s” i głoski „sz”
• zabawa pt. „Odgadnij jaką pokazuję głoskę?” (dziecko odczytuje głoski z ruchu warg logopedy)
• ćwiczenia rozróżniania głoski „s” i „sz” przy pomocy symboli
— - głoska „s” (ułożenie języka za zębami, szeroki uśmiech)
- głoska „sz” (język unosi się do wałka dziąsłowego, wargi zaokrąglone)
4. Ćwiczenia różnicujące spółgłoski „s” i „sz”
• uzupełnianie wyrazów odpowiednimi literami
np. ka...tan, mi...ka
• rebusy
• porządkowanie wyrazów według kolejności występowania w nich spółgłoski „s” i „sz”
„S”
Nagłos Śródgłos Wygłos
sala kasa lis
„Sz”
Nagłos Śródgłos Wygłos
szalik koszula mysz
5. Ćwiczenia percepcji słuchowej
• rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne i wyszukiwanie odpowiednich ilustracji
• reagowanie sygnałem
na głoskę „sz” - klaśnięciem
na głoskę „s” - tupnięciem
w wyrazach wypowiadanych przez logopedę
6. Ćwiczenia logorytmiczne - ćwiczenie reakcji na sygnały dźwiękowe
7. Podsumowanie i zakończenie zajęć