X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17176
Przesłano:
Dział: Logopedia

Opozycja syczące - szumiące na podstawie głosek "s" i "sz". Scenariusz zajęć logopedycznych

Prowadzący: Alicja Rochowiak
Temat: Rozróżnianie głosek „s” i „sz”
Cel:utrwalenie opozycji syczące - szumiące na podstawie głosek „s” i „sz”

Metody: praktyczno-ćwiczeniowa, słowna
Forma: zbiorowa
Środki dydaktyczne: lusterka, rurki plastykowe, woda, lizaki logopedyczne, kartki papieru, farby, pędzle, nagrania muzyczne, karty pracy

Tok zajęć:
1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
• zabawa pt. „Koniki” - dzieci dobierają się w pary i w rytmie granym na bębenku biegają po sali jedno za drugim. W przerwie między akompaniamentem koniki parskają. Woźnica cmoka, by konik biegł dalej.
• zabawa pt. „Język na defiladzie”
Język maszeruje jak na defiladzie:
raz - czubek języka na górną wargę
dwa - czubek języka do lewego kącika ust
trzy - czubek języka na dolną wargę
cztery - czubek języka do prawego kącika ust
2. Ćwiczenia oddechowe
• nabranie nosem powietrza i wypuszczanie go podczas artykulacji „szszsz”
• zabawa w „szumiący las”
• dmuchanie przez rurkę do wody (bąbelki)
3. Gry i zabawy usprawniające uwagę i pamięć
• zabawa pt. „Nos - podłoga - lampa”
Osoba prowadząca poleca dzieciom patrzeć na siebie, słuchać uważnie, co mówi i wykonywać jego polecenia. Prowadzący mówi „nos”, a jednocześnie pokazuje palcem wskazującym lampę lub podłogę.
• zabawa pt. „Poszedł Marek”
Grę rozpoczynamy słowami: „Poszedł Marek na jarmarek, kupił sobie coś” i zwracamy się do dziecka, które powtarza te same słowa i dodaje jeszcze jeden przedmiot. Każdy następny uczestnik powtarza to, co usłyszał i dodaje kolejny wyraz. Kto się pomyli odpada z gry.
4. Ćwiczenia z głoskami „s” i „sz”
• utrwalanie głosek w sylabach
sa, so, se, su, sy sza, szo, sze, szu, szy
asa, oso, ese, usu, ysy asza, oszo, esze, uszu, yszy
as, os, es, us, ys asz, osz, esz, usz, ysz
• powtarzanie słów
samolot sakiewka szalik szpulka
sala sandały szampon szpital
sarna sanki szatnia szakal
samochód serce szkoła szum
sok słoń szelki szpony
ser smok sztuka szklanka
• powtarzanie, wyraźnie artykulując ciągi wyrazowe
słodki sok postój taksówek
szkolna szatnia puszysty szalik
stara sól samochód osobowy
szara myszka pszenna kasza
jasna smuga wiosenna sałatka
• zagadki
Gdy ulewa , gdy pada to go tata rozkłada
Łatwą wam zagadkę powiem: dom, gdzie uczą się uczniowie
Rudy ogon, wielka kita i zagląda do kurnika
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek
Ciągle pracuje, nigdy nie spocznie, a kiedy biegniesz uderza mocniej
5. Ćwiczenia słuchowe
• ćwiczenia słuchowe w odróżnianiu wyrazów
zebra - żebra morze - noże
dżemu - czemu wąż - wąs
sok - szok zapał - sapał
• rozróżnianie głoski „s” i „sz” w wyrazach przy pomocy lizaków z głoskami
6. Zakończenie
• zabawa ruchowa pt. „Żołnierze”
• podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.