KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT: Lubimy owoce - „Kolorowy mix”. Wspólne przygotowanie sałatki owocowej oraz jej degustacja.
DATA: 25.10.2012r.
GRUPA WYCHOWAWCZA: Kotki
CZAS TRWANIA: 45 minut
PROWADZĄCY: Dawid Dyjach
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
- wykonanie wspólnej makiety piramidy zdrowego żywienia;
- zapoznanie z nazwami i smakami owoców.
CELE OPERACYJNE (DZIECI):
- starają się współpracować w grupie;
- wiedzą jakie produkty sprzyjają naszemu zdrowiu, a jakie szkodzą;
- rozpoznają owoce po kształcie i smaku.
CELE REWALIDACYJNE (DZIECI):
- ćwiczą sprawność manualną palców i rąk;
- ćwiczą pamięć, koncentrację i uwagę;
- rozwijają zmysły smaku, węchu.
CELE WYCHOWAWCZE (DZIECI):
- umieją współdziałać w grupie podczas pracy i zabawy;
- wiedzą jakie znaczenie mają owoce dla zdrowia;
- przestrzegają zasad higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków.
METODY PRACY: słowna, pokazowa, ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY: grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: obrazki przedstawiające różne grupy produktów spożywczych, brystol, taśma klejąca, świeże owoce, jogurt owocowy, koszyk wiklinowy, talerze, łyżeczki, noże, salaterka, deski do krojenia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie wychowanków. Dzieci siedzą w kręgu. Wychowawca zwraca się do uczniów: Witam te dzieci:
- które dziś mają dobry humor,
- które są smutne,
- które są wesołe,
- które chętnie przyszły do szkoły,
- które są ciekawe, co też dzisiaj będziemy robić na zajęciach.
Dzieci, które czują się powitane, podnoszą rękę do góry i machają nią.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozmowę ukierunkowaną na temat zdrowego odżywiania oraz szczególnej roli owoców w tym odżywianiu. Podkreślenie jak istotną rolę pełni w życiu człowieka prawidłowe żywienie. Wyjaśnienie, iż prawidłowe żywienie jest drogą do utrzymania odpowiedniej masy ciała i jego kondycji psychofizycznej.
3. „Piramida zdrowego żywienia” – praca zbiorowa. Dzieci naklejają obrazki z różnymi produktami spożywczymi na makietę piramidy przy wskazówkach wychowawcy. Wspólnie ustalają, na jakim miejscu powinny znajdować się poszczególne produkty. Wychowawca wyjaśnia dzieciom, iż produkty znajdujące się na szczycie piramidy to słodycze i tłuszcze, które należy spożywać w umiarkowanych ilościach. Produkty na samym dole tj. pieczywo, produkty mączne należy jeść w większych ilościach.
4. „Kosz pełen owoców” - rozpoznawanie owoców przez dzieci. Wychowawca wyjmuje pojedyncze owoce z kosza, pyta o ich nazwę, po czym dzieci mają możliwość dotknięcia oraz powąchania poszczególnych owoców.
5. Sałatka owocowa. Wychowawca wyjaśnia cel i sposób wykonania sałatki. Zwraca uwagę na higieniczne i bezpieczne wykonanie, porządek na miejscu pracy oraz kulturalne konsumowanie sałatki.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.