Konspekt lekcji jest przeznaczony dla klas pierwszych gdzie są sześcio- i siedmiolatki. Lekcja jest oparta na podręczniku wydawnictwa Macmillan pt: English Quest.
Cel ogólny
1.zapoznanie i utrwalenie umiejętności nazywania szkolnych rzeczy, które dzieci posiadają w swoich tornistrach
2. rozwijanie umiejętności opowiadania o swoich szkolnych rzeczach
Cel operacyjny
1. znajomośc nazewnictwa przedmiotów szkolnych takich jak: pencil, school bag, rubber, ruler, pencil case, book, crayon, sharpener (język czynny)
2. użycie słownictwa w zdaniach, które opisują przedmioty posiadane przez dzieci
3. opcjonalnie użycie i przpomnienie kolorów np: a blue pencil
Umiejętności
1. umiejętnośc wykorzystania zdobytej wiedzy w praktycznym mówieniu
2.rozumienie poleceń i właściwe na nie reagowanie
3.współpraca z innymi dziecmi podczas zabawy
Metody wykorzystane w toku zajęc
1. praca w grupie
2. burza mózgów- przypomnienie slówek z poprzednich lekcji (kolory i liczebniki od 1 do 10)
3. drill czyli powtarzanie w celu utrwalenia materiału poznanego podczas zajęc.
Materiały wykorzystane na lekcji
1.karty obrazkowe z podręcznia "English Quest" wyd. Macmillan
2.płyta CD z piosenką o przedmiotach
3.karty zrobione przez dzieci z podręcznika
4.maskotka smoka Diggi'ego.
Tok lekcji
1.Powitanie uczniów i określenie celu lekcji.
2.Dzieci śpiewają piosenkę witając smoka Diggi.
3.Burza mózgów czyli powtarzanie poznanych wcześniej kolorów, liczb przy pomocy kart obrazkowych, które nauczyciel pokazuje gdy uczeń nazwie kolor lub liczbę.
4.Dzieci siadają na dywanie w kółku i słuchają piosenki o przedmiotach szkolnych. Nauczyciel pokazuje je na kartach obrazkowych, a uczniowie przyłączają się do śpiewania. Wszyscy śpiewają piosenkę dwa lub trzy razy.
5. Nauczyciel rozdaje dzieciom ich karty, które wcześniej wycięli z książki. Jeśli nie ma kart można użyc przedmiotów, które uczniowie posiadają. Uczniowie układają karty w kolejności ustalonej przez nauczyciela.
6.Zabawa polega na tym komu uda się pierwszemu zakryc wszystkie karty. Każde dziecko pokazuje swoją dowolną kartę, jeśli uda mu się nazwac przedmiot na karcie, zakrywa ją, jeśli nie, karta pozostaje odkryta. Zabawa trwa, aż komuś pierwszemu uda się zakryc wszystkie karty.
7.Po skończonej zabawie dzieci chowają karty do kopert, które zrobili wcześniej.
8.Następnie każde dziecko bierze trzy dowolne rzeczy ze swojej ławki, wszyscy siadają na dywanie. Każdy uczeń opowiada jakie rzeczy ma i określa ich kolor. Mówiąc np. a red pencil.
9.Zakończenie lekcji smok Diggi żegna dzieci indywidualnie mówiąc "goodbye. Piotrus", a dziecko odpowiada w podobny sposób.