X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17146
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warzywa są zdrowe. Scenarisz zajęcia

Scenariusz zajęć prowadzonych w dniu 26.09.2012 przez
Joannę Tusińską w grupie dzieci 4 – letnich ,,Słoneczka”

Temat: Warzywa są zdrowe

Cel ogólny: Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się.

Cele szczegółowe: dziecko:
• zna treść wiersza ,,Niejadek’’ i wypowiada się na jego temat
• zna warzywa: marchewka, pietruszka, seler, por, kalafior, kapusta, brokuł, brukselka, kabaczek, kalarepa, pomidor, cebula, ziemniak, ogórek.
• potrafi opisać wygląd tych warzyw
• reaguje na pauzę w muzyce
• potrafi podzielić na sylaby nazwy warzyw
• potrafi samodzielnie stworzyć danie dla bohatera wiersza

Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: warzywa, płyta CD, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, karty do ewaluacji.


Przebieg zajęć

1. Czytanie przez nauczyciela wiersza I. Salach pt,,Niejadek”

Jest w naszej grupie mały Tadek
mówimy na niego Tadek – niejadek.
Dziś zupa mleczna – on nosem kręci
bo go ta zupa nie nęci.

Może marchewkę lub kalarepkę
będzie miał po nich ogromną krzepkę.
Ale nasz Tadek znów nosem kręci,
bo go warzywo żadne nie nęci.

Lecz wiedzą wszystkie dzieci na świecie,
że te potrawy są zdrowe przecież
I odtąd już stroją miłe miny
do ulubionej witaminy.

Rozmowa na temat treści wiersza kierowana pytaniami nauczyciela.

2. Burza mózgów – gdzie mieszkają witaminki? Swobodne wypowiedzi, dzieci podają przykłady gdzie mogą mieszkać witaminy.

3. Poszukiwanie w sali witamin pod postacią warzyw. Prezentacja warzyw: marchewki, pietruszki, selera, pora, kapusty, kabaczka, brukselki, kalarepki, brokuła, kalafiora, ziemniaka, cebuli, pomidora, ogórka. Omawianie ich wyglądu oraz zastosowania.


4. Zabawa ruchowa ,,Warzywa”
Dzieci maszerują lub biegną w zależności od tempa muzyki, na pauzę w muzyce nauczyciel podnosi warzywo a dzieci dzielą jego nazwę na sylaby.

5. Praca przy stolikach. Komponowanie w garnuszku swojej propozycji dania dla Tadka – niejaka.

6. Ewaluacja – dzieci, którym podobało się zajęcie ustawiają się pod słodką marchewką, natomiast te, którym się nie podobało ustawiają się pod płaczącą cebulą.

Opracowała Joanna, Tusińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.