SCENARIUSZ JESIENNEGO SPOTKANIA Z RODZICAMI
GRUPA III (4-LATKI)
Temat: „Jesienne zabawy z rodzicami”
Cele ogólne:
rozwijanie aktywności i inwencji twórczej dzieci i rodziców
wielozmysłowe poznawanie darów jesieni
nawiązanie współpracy z rodzicami
Cele operacyjne
Dziecko:
aktywnie bierze udział w zabawach
zaśpiewa piosenki i wyrecytuje wiersz
wymieni cechy aktualnej pory roku – jesieni
rozpozna i nazwie dary jesieni – wybrane owoce i warzywa
przeliczy owoce i warzywa, porówna ich liczbę
podzieli na sylaby nazwy wybranych darów jesieni
zatańczy przy utworze Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”
wykona prace plastyczną z rodzicem
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: kosz z owocami i warzywami, opaska na oczy, płyta CD z utworem Vivaldiego, liście, arkusze papieru, farby, pędzle, klej, kredki, kolorowy papier
Przebieg:
1. Program artystyczny:
piosenka : „Wiewióreczka”
taniec „Kałużowy taniec
„Pani Jesień”
piosenka „Jeż”
wiersz „Idzie Pani Jesień”
2. Wejście Pani Jesieni (przebrana nauczycielka) z koszem jesiennych darów. Przywitanie z dziećmi i rodzicami – zaproszenie wszystkich do koła.
3. Rozmowa na temat jesieni – wymieniamy jej cechy. Wybór przez chętne dzieci symboli jesieni (przygotowane obrazki).
4. Wielozmysłowe poznawanie i nazywanie owoców i warzyw z koszyka Pani Jesieni (dotyk, smak, zapach).
5. Podział darów jesieni na owoce i warzywa (wkładamy je do osobnych koszy).
6. Przeliczamy owoce i warzywa, porównujemy liczebność zbiorów.
7. Dzielimy na sylaby nazwy wybranych owoców i warzyw.
8. Taniec dzieci z rodzicami przy muzyce poważnej – utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku – Jesień”
9. Praca plastyczna dzieci i rodziców – w trzech grupach:
„Jesienny bukiet” - kompozycja bukietu z zasuszonych liści
„Jesienny pejzaż”
„Jesienne drzewo”
10. Podziękowanie wszystkim za udział w zabawie i rozdanie jabłek.