Scenariusz zajęć otwartych
Prowadząca: Monika Bielska
Grupa: 4-5atki
Temat: Wiosna na wiejskim podwórku.
Cel główny: Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym. Poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórzu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-rozpoznaje odgłosy zwierząt z gospodarstwa wiejskiego
-rozwiązuje zagadki,
-bierze udział w zajęciach ruchowych,
-układa historyjkę obrazkową (3-4 elementy),
-nazywa wybrane zwierzęta wiejski,
-dzieli wyrazy na sylaby,
-wyodrębnia głoski w nagłosie (5-latek),
- przelicza do 10,
- tworzy pracę plastyczną na podany temat,
- dba o bezpieczeństwo podczas zajęć.
Metody:
-Metoda percepcyjna: pokaz
-Metoda czynna: zadań stawianych dziecku
-Metoda słowna: zagadka, objaśnienie, rozmowa
- Metoda B. Strauss
Formy:
-praca z całą grupą
-praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracja zagrody wiejskiej, zagadki z symbolami, puzzle, muzyka do zabaw ruchowych, historyjki obrazkowe, ilustracje zwierząt wiejskich, odgłosy zwierząt na Cd, materiały do pracy plastycznej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych:
nauczycielka odtwarza z płyty CD poszczególne odgłosy zwierząt – dzieci odgadują jakie zwierzę wydaje taki dźwięk – wskazują odpowiednią ilustrację.
2. Zabawa dydaktyczna „Na wiejskim podwórku”– na tablicy znajduje się ilustracja przedstawiająca zagrodę na wsi. Pewne elementy na planszy przykryte są puzzlami, na których widnieje pewna liczba kropek. Dzieci wykonują polecenia nauczyciela – liczą i odkrywają puzzle z właściwą liczbą. Zanim jednak zobaczą ukryty obrazek muszą rozwiązać zagadkę znajdującą się na puzzlu. Dzieci rozwiązanie wskazują poprzez podniesienie odpowiedniego obrazka.
ZAGADKI:
• Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)
Tłusta i różowa, w chlewiku się chowa. (świnia)
• Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka. (pies)
• Swym barwnym grzebieniem, czesać się nie może. Budzi ludzi codziennie, gdy świta na dworze. (kogut)
• Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. (krowa)
• Cztery kopytka, rogi i bródka...Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)
3. Zabawa muzyczno-rytmiczna wg metody B. Strauss „Kwiaty”.
4. Historyjka obrazkowa „Wiosna na wsi” – dzieci układają historyjkę obrazkową (4-latki 3 elementy, 5-latki – 4 elementy).
5. Zabawa dydaktyczna „Zwierzęta wiejskie ” – każde dziecko otrzymuje kopertę z puzzlami. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli oraz nazwanie zwierzątka na ilustracji. Następnie pod puzzlami dzieci budują model sylabowy wyrazu, a 5-latki wyodrębniają głoskę w nagłosie.
6. Praca plastyczna „Wiejskie zwierzątka” – każde dziecko otrzymuje szablon jednego zwierzątka do wycięcia. Według wskazówek nauczyciela przykleja go do papierowego talerzyka.