Scenariusz zajęcia
Data: 14.05.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,W świecie dinozaurów”
Temat zajęć: ,,Giganci z przeszłości”
Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
● Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia,
● Wychowanie do poszanowania roślin i zwierząt,
● Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem,
Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się mową, mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem,
Cele operacyjne. Dziecko:
- odgadnie rozwiązanie zagadki,
- opisuje wygląd dinozaurów oglądanych na ilustracjach w książce lub albumie,
- wie, że dinozaury, żyły kiedyś naprawdę, ale wyginęły,
wysłucha treść opowiadania,
- określa przyczyny i skutki wydarzeń na podstawie opowiadania,
- używa określeń: najpierw, potem, na końcu,
- zna nazwy niektórych dinozaurów,
- naśladują sposób poruszania się wybranego dinozaura – lub go wymyślają i w ten sposób chodzą po sali,
- układa historyjkę obrazkową z 6 elementów – wiąże przyczyny i skutki według chronologii wydarzeń,
- przyklei obrazki na kartkę według prawidłowej kolejności,
- podejmie próby odegrania opowiadania przy użyciu rekwizytu, ruchu, mimiki, gestu.
Metody: słowna, oglądowa.
Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: tekst zagadki, ilustracje i albumy przedstawiające dinozaury, modele dinozaurów z gumy lub plastiku, tekst opowiadania ,,Giganci z przeszłości”, obrazki ilustrujące opowiadanie, obrazki do historyjki obrazkowej dla każdego dziecka, kleje.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie na zajęciach.
2. Słuchanie tekstu zagadki:
Ogon, tułów szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi
I wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli,
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu,
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego? Bo wymarły.
Mam na myśli-.................(dinozaury)
3. Przeglądanie ilustracji i albumów dotyczących dinozaurów. Rozmowa nt.: ich wyglądu, wskazywanie cech charakterystycznych. Udzielanie odpowiedzi na pytanie: Czy dinozaury jeszcze żyją? Czy żyły kiedyś naprawdę? Czy to tylko wymyślone postacie?
4. Słuchanie opowiadania pt.: ,,Giganci z przeszłości” (Tekst ,,Nauczycielka Przedszkola” – Maj 2012 r.).
5. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. W oparciu o ilustrację opowiadanie przygód małego dinozaura, nazywanie – jakie dinozaury spotkał mały bohater opowiadania w poszukiwaniu mamy.
6. Zabawa ruchowa ,,Poranek dinozaurów” – dzieci wybierają sobie, który dinozaur jest ich ulubionym. Podczas zabawy na hasło: Pobudka – dinozaury budzą się i wychodzą na spacer – dzieci wymyślają w jaki sposób poruszał się ich ulubiony dinozaur i w ten sposób poruszają się po sali.
7. Układanie historyjki obrazkowej dotyczącej opowiadania (6 el). Przyklejanie obrazków według prawidłowej kolejności na kartkę.
8. ,,W świcie dinozaurów” – zabawy gumowymi i plastikowymi dinozaurami przyniesionymi przez dzieci, próby odegrania w formie teatralnej za pomocą rekwizytów usłyszanego podczas zajęć opowiadania.
9. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach.