X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 17121
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Śmieciolandia". Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

Data: 05.03.2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,Dbamy o nasze środowisko i o czyste powietrze wokół nas”
Temat zajęć: ,,Śmieciolandia”

Główne treści edukacyjne:
● Wspomaganie rozwoju mowy i myślenia dzieci,
● Wychowanie do poszanowania roślin i zwierząt,
● Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku,
● Kształtowanie umiejętności społecznych: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

Cele główne:
- rozwijanie mowy,
- rozwijanie myślenia i pamięci,
- rozwijanie umiejętności dbania o porządek w swoim otoczeniu,
- wdrażanie do zachowań proekologicznych,
- poznanie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,

Cele operacyjne. Dziecko:
- powtórzy zdanie podane przez kolegę i dołoży jeszcze jedne słowo do podanego zdania,
- wysłucha tekstu wiersza,
- potrafi powiedzieć jakie zachowania ludzi powodują, że nasza planeta jest zaśmiecona,
- potrafi podać przykłady zachowań, które pomagają chronić Ziemię przed zanieczyszczeniem,
- wie, że dbając o porządek wokół siebie równie dba o środowisko naturalne,
- wie jakie zadania wykonuje dyżurny przy stole, podczas dbania o kąciki w sali,
- stara się pamiętać i rzetelnie wywiązać ze swojego dyżuru,
- uczestniczy w zabawie zgodnie z instrukcją n-la,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabawy,
- opowie, co widzi na obrazku,
- wybierze, które z zachowań przedstawionych na obrazkach są dobre dla Ziemi, a które nie – umieści odpowiednio obrazki pod uśmiechniętą i smutną Ziemią,
- przyklei prawidłowo obrazki.

Metody: słowna, oglądowa.

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst wiersza ,,Śmieciolandia”, obrazki przedstawiające zanieczyszczone lasy, wody i rzeki, i tereny czyste, obrazki przedstawiające kontenery na śmieci przeznaczone do segregowania odpadów, znaczki dyżurnych, krążki w różnych kolorach, karta pracy K3. s.35 ,,Zanim zostaniesz pierwszakiem”, kleje.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie na zajęciach.
2. ,,Zakupy” – zabawa słowna. Nauczyciel rozpoczyna zabawę słowami: Do torby wkładam-szampon. Wybrane dziecko powtarza całe zdanie i dodaje jeden wyraz np.: Do torby wkładam-szampon, kredki. Kolejne dzieci powtarzają całe zdanie i dodają nowy wyraz.
3. Słuchanie wiersza M. Brykczyńskiego ,,Śmieciolandia”
Człowiek wciąż wysila głowę,
By wytwarzać rzeczy nowe,
A zużyte, niezbyt ładnie,
Rzuca wkoło, gdzie popadnie.
Tym sposobem właśnie, z czasem,
Produkuje śmieci masę
I gdy ktoś go nie oświeci,
Zmieni Ziemię w kupę śmieci.
Śmieci w domu i na schodach,
W lasach, parkach i ogrodach,
Śmieci w rzece i w jeziorze...
Uff! Tak dalej być nie może!
By się z plagi tej wyleczyć,
Nie kupujcie zbędnych rzeczy
Unikajcie sztucznych tworzyw,
Których nie ma jak rozłożyć.
Dobrze też jest często sprzątać,
Zbierać śmieci, nawet w katach,
Do śmietnika spacer krótki,
Też mieć może dobre skutki.
Myślcie również o NATURZE,
Żeby w zgodzie z nią żyć dłużej
I pomóżcie innym dzieciom
Wydać wojnę wszystkim śmieciom.
4. Rozmowa z dziećmi nt. wiersza: W jaki sposób ludzie zaśmiecają Ziemie? Co możemy zrobić, by nie rosły góry śmieci? (w czasie zakupów wybierać szklane opakowania, nie kupować jedzenia w plastikowych, jednorazowych pojemnikach, segregować odpady – papier, szkło, metal – mogą być wykorzystywane ponownie. Uświadomienie dzieciom, że dbanie o porządek wokół siebie to również dbanie o nasze środowisko i planetę.
5. ,,Wybieramy dyżurnych” – rozmowa. Omawianie zakresu czynności dyżurnych i zasad dokonywania oceny dyżuru.
- dyżur stole: zbieranie kubków, pomoc p. Heldze w rozkładaniu sztućców.
- dyżur w kącikach: plastycznym, gier i układanek, zabawek, klocków, książek – pilnowanie porządków, sprawdzanie co wymaga naprawy.
- w kąciku przyrody: podlewanie kwiatków, pilnowanie porządku w koszyczkach z okazami przyrody.
Wyznaczenie dyżurnych do pilnowania porządku w ww. kącikach w ciągu dzisiejszego dnia i przez kolejne dni tygodnia.
6. ,,Kolory” – zabawa z elementem biegu. Dzieci ustawione w dużym kole. Przed każdym dzieckiem leży krążek. Na znak np.: podniesienie krążka zielonego, dzieci stojące przed zielonymi krążkami wybiegają poza koło, okrążają je i starają się jak najszybciej wrócić na swoje miejsce.
7. ,,Dbamy o życie na Ziemi” – wykonanie ćwiczenia graficznego w kartach pracy. Opowiadanie co dzieje się na obrazkach. Wypychanie obrazków. Pod uśmiechniętą kulą ziemską układanie obrazków pokazujących to, co jest dobre dla Ziemi i środowiska. Pod smutną kulą ziemską układanie obrazków przedstawiających to, co nie jest dobre dla planety i naszego otoczenie. Przyklejanie obrazków na kartkę. Dbanie o estetykę pracy.
8. Zakończenie zajęć. Pochwała dzieci za czynny udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.