SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 14.11. 2011 r.
Prowadząca: Agnieszka Woźniak
Grupa: 5,6 - latki
Temat kompleksowy: ,,Nasze sposoby na złości i smutki”
Temat zajęć: ,,Ćwiczymy w parach” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Główne treści edukacyjne:
● Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
● Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Cele główne:
● Rozwijanie i kształtowanie ogólnej sprawności ruchowej dziecka w miarę jego możliwości;
● Stwarzanie okazji do aktywnego trybu życia poprzez uczestnictwo w zabawach ruchowych;
● Poznawanie ogólnych zasad bezpieczeństwa i przestrzeganie ich.
Cele operacyjne. Dziecko:
- wykonuje ćwiczenia ramion, tułowia, nóg zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- podejmuje próby kręcenia obręczy na biodrach,
- wskakuje do obręczy obunóż,
- przeskakuje obunóż przez obręcz;
- podejmuje próby kręcenia obręczy na wyprostowanej ręce;
- wykonuje skręt tułowia zaglądając do trzymanej wspólnie z partnerem obręczy,
- wykonuje skłon w przód dotykając podłogi przy wyprostowanych kolanach,
- w pozycji: leżenie przodem - podnosi wspólnie z partnerem obręcz i wytrzymuje w tej
pozycji przez kilka sekund,
- turla obręcz do partnera prawą i lewą ręką,
- wciąga powietrze nosem, wydycha ustami.
Metody: ćwiczenia gimnastyczne
Forma organizacyjna: praca z całą grupą i w parach
Środki dydaktyczne: - obręcze po jednej dla każdej pary, tamburyn.
Literatura:
• ,Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń” - Program wychowania przedszkolnego Przedszkola Miejskiego 48 w Bytomiu;
• Scenariusz zajęć dziennych ,,ABC”
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie na zajęciach. Przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się podczas ćwiczeń gimnastycznych. Część wstępna: zbiórka, przypomnienie podstawowych nazw pozycji gimnastycznych poznanych na poprzednich zajęciach (siad skrzyżny, siad prosty, leżenie przodem, leżenie tyłem, klęk podparty, siad na piętach)
● Ćwiczenia ramion (postawa w rozkroku stopy ustawione równolegle)
- krążenie ramion w przód (powtórzyć 5 razy) i w tył (powtórzyć 5 razy)
- krążenie prawej ręki w przód (powtórzyć 5 razy) i w tył (powtórzyć 5 razy) następnie ręka lewa,
● Ćwiczenia tułowia (postawa w rozkroku stopy ustawione równolegle, ręce
oparte na biodrach)
- krążenie biodrami (5 razy w prawą stronę, potem w lewą stronę),
- skłony do prawej i do lewej nogi (stopy) po 5 razy.
● Ćwiczenia nóg (pozycja wyjściowa jak wyżej)
- krążenie prawą stopą 360º w jedną stronę (pięta uniesiona, noga opiera się na śródstopiu) potem drugą stronę; ćwiczenie powtórzyć 5 razy, potem wykonać je lewą nogą,
- nogi w lekkim rozkroku, dłonie oparte na kolanach, krążenie kolan do wewnątrz 5 razy, potem na zewnątrz 5 razy.
2. Część główna – ćwiczenia w parach. Prośba o dobranie się dzieci w pary.
● Krążenie obręczy na biodrach, ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy, zmiana
(obręcz przechodzi do drugiej osoby z pary)
● Obręcz leży na podłodze, ćwiczący wskakuje do niej obunóż i wyskakuje, potem wskakuje na lewej i prawej nodze, ćwiczenia powtórzyć 4 razy, zmiana osoby ćwiczącej.
● Ćwiczący trzyma obręcz obiema rękami i przeskakuje przez nią jak przez skakankę, ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy, zmian a osoby ćwiczącej.
● Ćwiczący trzyma obręcz na wyciągnięcie ręki i opiera ją o podłogę, stara się wprowadzić ją w ruch wirowy, raz w lewą, raz w prawą stronę, potem wykonuje to samo ćwiczenie drugą ręką, zmiana osoby ćwiczącej.
● Ćwiczący stają bokiem do siebie, wspólnie podnoszą obręcz trzymaną rękami na wysokości tułowia. Na hasło prowadzącego: ,,Zajrzyj do środka” – skręcają się w stronę obręczy i zaglądają do środka, ćwiczenie powtórzyć 2-3 razy i zamienić się miejscami.
● Jeden ćwiczący siada na piętach i trzyma obręcz na wysokości ramion
(równolegle do podłogi), drugi wykonuje skłon w przód, starając się dotknąć rękami podłoża (nogi proste w kolanach) ćwiczenie powtórzyć 3 razy i zamienić się rolami.
• Leżenie na brzuchu, nogi złączone, palce obciągnięte, obręcz leży na podłodze – ćwiczący trzymają ją wyciągniętymi rękami. Na sygnał prowadzącego dzieci starają się podnieść obręcz, na drugi sygnał – opuścić, ćwiczenie powtórzyć 3 razy.
• Ćwiczący stają w odległości 3-4 metrów od siebie i turlają obręcz na przemian prawą i lewą ręką.
3. Część końcowa. Zbieranie obręczy, marsz w kole – wspięcie na palce (wdech), skłon do przodu (wydech), ćwiczenie powtórzyć 5 razy.
4. Omówienie zajęć, pochwalenie dzieci, które starały się właściwie wykonywać polecenia nauczyciela.